Над Сумщиною у ніч на 22 квітня знову з’явилося рідкісне полярне сяйво. Як повідомили в Сумському гідрометеоцентрі, рожеве світіння неба зафіксували в небі над Конотопом. Спостерігати це незвичайне явище можна буде й сьогодні, разом із метеорним потоком Ліриди.
Полярне, або північне сяйво (Aurora Borealis), зазвичай видно лише у високих широтах – у районі полюсів. Проте іноді воно з’являється і набагато південніше. Це стається під час сильних магнітних бурь, які виникають внаслідок потужних викидів плазми та магнітного поля із корони Сонця.
Вчені пояснюють, що полярні сяйва пов’язані з екстремальними магнітними бурями і можуть “дрейфувати” – зміщуватись на широти, де зазвичай не бувають. У міру зміщення магнітних полюсів такі явища можуть частіше з’являтись і в Україні.
В Україні північне сяйво – рідкість
Це не перший випадок, коли українці спостерігають таке незвичне явище. Наприклад, у листопаді 2023 року небо над кількома областями України стало яскраво-рожевим через північне сяйво, а у квітні того ж року його помітили на Київщині після падіння метеорита. Востаннє полярне сяйво бачили над Сумами та Запоріжжям у жовтні 2024-го – тоді воно було викликане найсильнішою магнітною бурею року.
Спеціалісти зазначають, що попри зростання частоти таких явищ, вони залишаються рідкісними для України і мають переважно космічну природу. Сяйво у небі бачать в Україні один раз на декілька років. Наприклад, таке явище бачили в Україні в листопаді 2021 року. Тоді метеоаматор Андрій Гаврилюк зміг зафіксувати небесну магію у ніч проти 4 листопада приблизно опівночі у місті Ківерці, що на Волині.