На Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) виявили невеликий витік води з імпульсної лінії одного з реакторів, підключеної до першого контуру блоку. Наразі триває його ремонт. Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі повідомив, що зварювальні роботи завершено, і зараз проводяться радіографічні перевірки зварних швів.
Про це йдеться у зведенні МАГАТЕ. Там сказано, що експертна група організації, яка працює на ЗАЕС, відвідала енергоблок №1, після того, як стало відомо про витік у системі забезпечення помпи теплоносія реактора.
Для виконання ремонту було необхідно знизити тиск у першому контурі до атмосферного рівня. Гроссі заявив, що ситуація не становить безпосередньої загрози ядерній безпеці. Однак регулярне технічне обслуговування обладнання залишається складним завданням для станції в умовах війни.
З усіма шістьма реакторами ЗАЕС, включаючи блок один, наразі працюють у режимі холодної зупинки, без генерації електроенергії. Після завершення ремонту енергоблок повернуть до холодної зупинки.
Протягом минулого тижня команда МАГАТЕ також проводила огляди на станції. Там перевіряли основні диспетчерські і аварійні дизель-генератори. Попри щоденні звуки вибухів, про серйозні пошкодження на заводі не повідомлялося.
Окрім роботи на ЗАЕС, команда МАГАТЕ завершила візити до семи електричних підстанцій в Україні, оцінюючи вплив військових дій на постачання електроенергії для атомних електростанцій. За словами Гроссі, ядерна безпека залишається під контролем.
Що відомо про ситуацію на ЗАЕС
Глава Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров заявив,
що ситуація на Запорізькій АЕС залишається критичною. За його словами, всупереч присутності експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), вони лише моніторять обстановку, але не можуть її контролювати.
Він також попередив про можливі провокації з боку російських військових. Федоров закликав готуватися до найгіршого сценарію. Також він додав, що є певні загрози для регіону, як-от керовані авіабомби. За його словами, їх зупинити можна, але ситуація на ЗАЕС залишається неконтрольованою.
Раніше глава МАГАТЕ після візиту на ЗАЕС заявив, що згорілу у серпні градирню на станції доведеться знести. Також повідомлялося, що МАГАТЕ закликала Росію негайно деокупувати ЗАЕС.