У Закарпатській області поліція затримала двох “чорних лісорубів”, які причетні до масштабної вирубки лісу в урочищах та природньо-заповідних фондах регіону. Вони намагалися перешкодити правоохоронцям, зруйнувавши переправи та розкидавши “їжаки” на дорогах. Завдані збитки екосистемі слідчі оцінили у 40 млн грн.
Про це повідомила пресслужба Нацполіції. Зазначається, що до оборудки причетні мешканців Ясінянської територіальної громади та низка підприємців, які незаконно займаються обробкою деревини.
Деревину хвойних та цінних порід фігуранти вирубували на території урочища Стебний та природньо-заповідного фонду. Накопичували у визначених місяцях, а потім доставляли до пилорам. Ліс перевозили за допомогою коней та автотранспорту. Щоб полегшити доставку деревини у важкодоступних місцях навіть обладнали переправи.
Більшу частину дерев переробляли на нелегальних пилорамах, звідки продавали по всій території України. Решту – продавали за готівку без підтверджуючих документів про походження.
У рамках кримінального провадження вже встановленні збитки у розмірі майже 8 000 000 гривень. Втім за попередніми підрахунками сума завданої шкоди може сягати 40 000 000 гривень.
25 та 26 жовтня поліцейські за силової підтримки бійців КОРД затримали двох “чорних лісорубів” під час порубки та перевезення лісу. Крім того, із залученням фахівців управління безпеки Департаменту безпеки ДП “Ліси України” провели 20 слідчих дій за місцями мешкання фігурантів, порубки, зберігання та перероблення лісодеревини.
Поліція затримала «чорних лісорубів», що встановили рекорд у вирубці лісу. Нарубали на 40 млн грн pic.twitter.com/ZlunNKondD
— Інформатор (@informatorua) October 30, 2024
Щоб завадити поліцейським, порушники розклали по гірській дорозі “їжаки” проти колісної техніки. В результаті були пошкоджені шини шести службових та вантажних авто. Також частково були зруйновані місточки, аби правоохоронці не змогли проїхати. Окрім цього, “чорні лісоруби” поширили у соціальних мережах фейкове відео, що нібито працівники ТЦК вриваються до приватних помешкань.
За фактом втручання в діяльність працівника правоохоронного органу вже відкрили кримінальне провадження (ст. 343 Кримінального кодексу України). До справи були залучені 70 правоохоронців. Під час санкціонованих обшуків поліцейські вилучили 159 колод зрубаної деревини різних порід, бензопили, засоби для перевезення, гроші, мобільні телефони.
Слідчі поліції повідомили двом затриманим про підозру за ч. 4 ст. 246 (незаконна порубка дерев, перевезення, зберігання, збут лісу за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України. Їм обрали запобіжні заходи у вигляді цілодобового та нічного домашніх арештів. Санкція статті передбачає до семи років тюрми.
Масштабна вирубка лісів: які наслідки
У жовтні цього року видання NGL.media проаналізувало супутникові зображення від міжнародної організації Global Land Analysis and Discovery (GLAD) і виявило, що за останні 20 років в українській частині Карпат вирубали 161 тисячу гектарів лісу. Це можна порівняти з площею Києва, Харкова, Одеси, Львова, Івано-Франківська і Тернополя разом взятих.
Дані європейських центрів показують, що в Україні до 50-70% рубок є нелегальним. Загалом за останні 20 років лісовий покрив Карпат зменшився на 10%. Як пишуть журналісти, однією з причин процвітання незаконної вирубки лісів є відсутність суворого покарання. Проте адвокати зазначають, що реальне ув’язнення за нелегальні рубки – радше виняток, а не правило.