Одесу від крейсера Москва та окупації врятували ікона та священик УПЦ МП Агафангел – версія глави ОВА Кіпера

Начальник Одеської обласної військової адміністрації (ОВА) Олег Кіпер розповів дивовижну історію про вчинок Агафангела – митрополита Одеського та Ізмаїльського Московського патріархату. З його слів виходить, що священник напочатку російської навали врятував Одесу від російських десантників та окупації, вимоливши диво у вигляді морського шторму. Про це Кіпер сказав в інтерв’ю Наталії Мосейчук.

За словами глави ОВА, Агафангел, попри літній вік (митрополиту було 84 роки), у перші дні війни взяв ікону та особисто об’їздив с молитвами усе узбережжя Чорного моря в районі Одеси. Так він хотів запобігти висадці десанту з російських кораблів.

“І ми точно знаємо, що 10 днів була буря сильна на Чорному морі і десант не зміг підійти до берегів саме Одещини. Це не легенда, це правда. Він їздив з іконою дуже-дуже довго… Була штормова така погода і кораблі не змогли підійти через це до берегів”, – додав він.

Буря на морі не дала окупантам можливості здійснити свої плани. Також начальник Одеської ОВА розповів, що крейсер “Москва” тоді намагався підійти до узбережжя та шукав місце висадки – “підходив до Кілії, до Вилкового”. В тому, що десант окупантів не висадився та окупація Одеси не відбулася, він бачить, ймовірно, “захист” від погоди та Агафангела.

“Але погода, навіть погода, пояснювала, що Україну чіпати не можна”, – зазначив Кіпер.

Кіпер припустив, що удар балістикою по Одесі, коли у липні 2023 року окупанти поцілили в Спасо-Преображенський собор, міг бути “вітанням” Агафангелу. За словами Кіпера, з перших днів війни настоятель “виступив за Україну”.

“Це припущення, але він тоді заборонив в молитві згадувати непотрібних нам людей… І Кирила (патріарха РПЦ) і (російського правителя Володимира) Путіна. І один з варіантів, що це саме йому передали такі вітання”, – вважає Кіпер. 

 

Цікаво, що Кіпер може знати про молитву Агафангела лише з чужих слів, але не повідомляє, хто розповів йому цю історію. Сам голова ОВА у лютому 2022 року жодного відношення до подій  в Одесі не мав і в місті не був, працюючи на посаді прокурора Києва. Уродженця Одеської області було призначено головою обласної адміністрації лише у травні 2023 року.

 

Чи було диво? І чия це заслуга?

Головна редакторка видання LB.ua Соня Кошкіна у Facebook 16 грудня “майже впевнена”, що йдеться про чудотворну Касперовську ікону Божої матері, дуже шановану в регіоні (та й не тільки в регіоні). Ікона, як вона каже, зберігається в Успенському соборі, одному з найбільших храмів УПЦ МП в Одесі.

“Чи дійсно могло бути так, що Господь вберіг місто, здійнявши аномально сильний та довгий – за оцінками синоптиків – шторм? Однозначно так.Чи сприяли цьому молитви всіх, хто молився? Однозначно так. Як вірянка, я не маю в цьому жодних сумнівів”, – пише журналістка.

При цьому Кошкіна (експертка у церковних питаннях та затята прихильниця ПЦУ) не тільки знецінює дії Агафангела, відносячи божественне диво до заслуг усіх, хто молився. Вона також сумнівається, що Агафангелом, коли він молився проти окупації, рухав патріотизм що припускає Кіпер, кажучи, що священник “за Україну”. Швидше, на її думку, це прагматичний вчинок, бо за росіян митрополиту нічого не світило.

“Людина розумна, Агафангел ще 24 лютого 2022-го чітко зрозумів: якщо в Одесу зайдуть росіяни, його – не дивлячись на всі заслуги, тісні контакти з (головою РПЦ) Кирилом, всі ідейну “ватність” – позбавлять всього. І єпископства, і Собору (який, нагадаю, вони згодом поцілили ракетою). Як це вже раніше було в Криму, на Луганщині тощо.Бо росіянам не потрібні лояльні, їм потрібні свої.Тому так, він і тоді дуже щиро боровся за своє, і зараз це робить”, – вважає Кошкіна.

В Одесі знесуть Пушкіна, Бабеля та Чкалова: депутати навіть виділили гроші, але є нюанс

Два пам’ятники поетові Олександру Пушкіну, а загалом – 18 пам’ятників та пам’ятних знаків, які підпадають під закони про деколонізацію та декомунізацію, буде демонтовано в Одесі. За це рішення 4 грудня проголосували депутати Одеської міської ради. Пам’ятники будуть демонтовані та перенесені, вочевидь, до планованого музею імперського та радянського минулого, але конкретних термінів немає.

Зазначимо, що один з пам’ятників Пушкіну – біля готелю “Бристоль” та музею поета (на Пушкінській, яку ухвалили перейменувати на Італійську), як і пам’ятник знаменитому одеситу, письменнику Ісааку Бабелю, який також намагатимуться знести, було встановлено зовсім недавно – за часів незалежної України.

Скандал із перейменуванням вулиць в Одесі

26 липня голова Одеської ОВА Олег Кіпер підписав розпорядження про перейменування низки топонімів в Одесі й області. В Одесі з’явилося 85 нових назв вулиць, скверів і провулків, в області – 347. Топоніми перейменували відповідно до вимог закону про деколонізацію. 

Ці перейменування викликали бурхливу реакцію в соцмережах, бо, наприклад, серед перейменованих опинилися бульвар, названий на честь сатирика Михайла Жванецького, вулиця, яка мала ім’я письменників Іллі Ільфа і Євгена Петрова, площа Думська, вулиці Буніна, Пушкінська, Коблевська, провулки Чайковського, Лермонтовський та віцеадмірала Жукова тощо.

Одеський міський голова Геннадій Труханов у відповідь запевнив, що Одеська міська рада вживатиме “всіх передбачених законом заходів”, щоб скасувати перейменування. Труханов наголосив, що ані він, ані міська рада “не мають жодного відношення” до резонансних перейменувань у місті.

“Виходячи з логіки “деколонізаторів”, ми маємо відмовитися від усього того, що зробило Одесу світовим брендом. Говорячи простою мовою – це “обнуляє” наше місто”, – зазначив він.

Кіпер відповів Труханову, не називаючи його прізвища. Голова ОВА порадив тим, хто захищає “імперські” топоніми в Одесі від перейменування, їхати до Росії.

 

Джерело