Освіта в Україні: які спеціальності держава зробить ставку у 2025 році – вони отримають найбільше бюджету

Один із ключових чинників вступної кампанії щороку – це кількість місць державного замовлення, за які змагатимуться абітурієнти. Саме вони визначають обсяг безоплатної освіти на різних спеціальностях. Хоча уряд ще не затвердив остаточні цифри, заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький розповів, на які напрямки планують зробити ставку у Міністерстві освіти та Міністерстві економіки.

За словами посадовця, держава планує інвестувати передусім у галузі, що мають стратегічне значення для розвитку людського потенціалу та післявоєнної відбудови країни. Про це пише ZN.UA.

Пільгові категорії на вступ

“Людський капітал – це про медицину, психологію, терапію, реабілітацію. Ці спеціальності важливі для наших ветеранів, а відповідних фахівців, на жаль, у країні недостатньо. До людського капіталу можна додати також фокус на освіті, який є в державному замовленні, адже тут ідеться про інвестиції в майбутніх вчителів”, – зазначив Винницький.

До цього переліку належать і освітяни – держава продовжує інвестувати в підготовку майбутніх учителів. Чиновник підкреслив, що педагогічна спільнота в Україні поступово старіє, а отже, необхідне оновлення кадрів.

Ще один акцент у держзамовленні – на інфраструктурні спеціальності. Зокрема, мова йде про транспорт, інженерію, будівництво та архітектуру. Природничі науки також залишаються серед пріоритетів. Україна потребує нових поколінь фахівців із математики, хімії та фізики. Ці предмети, до речі, можуть стати додатковою перевагою при вступі, якщо обрати їх під час складання національного мультипредметного тесту (НМТ) у 2025 році.

Як зареєструватися на НМТ–2025: ключові кроки

Реєстрація на участь у НМТ триватиме з 6 березня до 3 квітня 2025 року. Подати заявку можна онлайн через сервіс на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).

Потрібно створити особистий кабінет на сайті УЦОЯО – через застосунок Дія або вручну і заповнити анкету. До 8 квітня можна внести зміни: змінити предмет, локацію або мову тесту. Скасувати заявку дозволено до 17 квітня. Детальніше – на сайті УЦОЯО. Основні сесії відбудуться з 14 травня до 25 червня, додаткові – 14-25 липня. Учасники, які не змогли зареєструватися вчасно з поважних причин або отримали відмову, матимуть додатковий період – 9-14 травня.

З 4 травня (основна сесія) та з 11 липня (додаткова) в особистих кабінетах з’являться запрошення з точними даними щодо часу та місця проходження тесту. Із міркувань безпеки ця інформація публічно не оголошується.

Результати з’являться в кабінетах абітурієнтів: до 4 липня (основна сесія), до 30 липня (додаткова). НМТ залишиться основним інструментом вступу до ЗВО у 2025 році – так вирішила Верховна Рада, ухваливши відповідний закон 29 жовтня 2024 року. Державна підсумкова атестація (ДПА) у 4-х, 9-х і 11-х класах залишиться скасованою.

Абітурієнти складатимуть чотири предмети: обов’язкові: українська мова, математика, історія України; на вибір: хімія, фізика, біологія, географія, іноземна мова, українська література.

Джерело