Національна поліція разом зі Службою безпеки України викрили та припинили діяльність незаконних схем, за допомогою яких військовозобов’язані ухилялись від призову на військову службу й виїжджали за кордон. У результаті правоохоронних дій, ліквідація відбулась у пʼяти областях України. Серед затриманих є співробітники територіальних центрів комплектування та представники благодійних волонтерських організацій.
Затримання пройшли у Хмельницькій, Черкаській, Сумській, Одеській та Донецькій областях. Фігурантам правоохоронці оголосили про підозри. Багатьом загрожує від 8 до 10 років позбавлення волі за незаконну діяльність, повідомляють в Нацполіції.
На Хмельниччині слідчі поліції та департамент військової контррозвідки СБУ під процесуальним керівництвом прокуратури викрили на хабарництві співробітника Хмельницького РТЦК. Підполковник вимагав та отримав від місцевого мешканця 2 тисячі доларів за визнання його непридатним до військової служби. Йому загрожує до 10 років позбавлення волі. У Нацполіції зазначають, що чоловік, від якого військовий отримав хабар, дійсно мав справжні проблеми зі здоров’ям.
“Підполковник вимагав і отримав від громадянина, який і так має нервове захворювання, 2 000 доларів за визнання його таким, що за станом здоров’я не підлягає призову на військову службу по мобілізації”, – повідомляють в поліції.
У Донецькій області правоохоронці викрили ще одного очільника відділу районного військкомату. Він знімав чоловіків мобілізаційного віку з військового обліку на підставі фейкових довідок ВЛК. Працівник ТЦК на Донеччині виявився більш “патріотичним” та свої послуги оцінював у національній валюті – 15 тисяч гривень. Йому загрожує до 8 років позбавлення волі. Слідчі повідомили очільнику про підозру в одержанні неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішень уповноваженими особами.
На Одещині правоохоронці затримали двох громадян, які за 17 тисяч доларів обіцяли військовозобов’язаному посприяти у його знятті з військового обліку. Один із фігурантів обіймав посаду уповноваженого з антикорупційної діяльності на одному з підприємств. Він залучив до “справи” свого знайомого, у котрого були необхідні зв’язки з посадовцями ТЦК та СП. Їм інкримінували одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення уповноважених осіб. Зловмисникам загрожує до восьми років за ґратами.
Схожа подія відбулась на Черкащині. Там поліціянти викрили місцевого мешканця, який обіцяв військовозобов’язаному за 5 тисяч доларів також вплинути на рішення ВЛК, щоб ті визнали чоловіка непридатним до служби. Містянин хотів залучили до “справи” знайомих лікарів, які мали виготовити фіктивну довідку про історію хвороби військовозобов’язаного. Правоохоронці затримали організатора після отримання “передплати” у сумі 2,5 тисячі доларів. Він перебуває під цілодобовим домашнім арештом, йому слідчі повідомили про підозру у зловживанні впливом.
У Сумській області організатори незаконної схеми забезпечували громадянам безперешкодний виїзд за межі України в ролі волонтерів, повідомляє Нацполіція. Подружжя благодійників брали за “послугу” 8 тисяч доларів, а за ще 500 євро видавали волонтерські посвідчення з відстрочкою від призову у Збройні Сили на пів року. До своєї діяльності вони залучили двох осіб-волонтерів, які займались пошуком людей, які б скористались даною “послугою”. Всім чотирьом фігурантам слідчі повідомили про підозру у незаконному переправленні осіб через кордон, службове підроблення та підкуп службової особи. Кожному загрожує до 9 років ув’язнення.
У Національній поліції повідомили, що вісім зловмисників отримали підозри. Наразі фігуранти знаходяться під слідством.
Національна поліція: нещодавні затримання
В середині листопада правоохоронці за силової підтримки спецпризначенців КОРД затримали у двох областях України групи рекетирів. Зловмисники вимагали з потерпілих гроші нібито за “борги”, застосовуючи фізичну силу. Рекетири працювали під прикриттям місцевих кримінальних авторитетів. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
Також НПУ разом зі Службою безпеки викрили в хабарництві низку працівників військово-лікарських та медико-соціальних експертних комісій. Один з лікарів ВЛК з Кіровоградщини вимагав та отримав хабар в розмірі 5 тисяч доларів (206 тис. гривень) від місцевого мешканця за встановлення йому непридатності до військової служби. У Дніпропетровській області затримали 51-річну завідувачку відділення одного з обласних медичних закладів. Вона вимагала від пацієнтки 5 тисяч доларів та 10 тисяч гривень (загалом 216 тис. гривень) за вплив на рішення МСЕК.