Росія згортає вугільну промисловість на окупованому Донбасі: дев’ять шахт йдуть під ліквідацію

Унаслідок збитковості та неприбутковості Росія вирішила відмовитися від подальшої розробки дев’яти шахт на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. За даними російських ЗМІ, компанії, які торік взяли в оренду 15 шахт у так званих “ДНР” та “ЛНР”, вирішили повернути частину з них під контроль місцевих “адміністрацій” для подальшої ліквідації. Цю інформацію підтвердив також український Центр протидії дезінформації.

Зазначається, що між інвесторами та окупаційною владою виник конфлікт щодо витрат на консервацію шахт: окупаційні “уряди” хочуть перекласти фінансовий тягар (до 37 млн доларів щороку) на бізнес. Однак компанії вважають, що ці витрати має покрити влада.

Хоча восени 2024 року озвучувались амбітні плани експорту вугілля з Донбасу до Китаю, Ірану, Індії, Малайзії та Узбекистану, з використанням портів Маріуполя, Таганрога та Ростова, а також залізничних маршрутів через Азербайджан та Іран, нинішня економічна ситуація, схоже, змусила Кремль переглянути стратегію.

“Кремль роками дурив жителів окупованих територій байками про “процвітання” під владою РФ. Насправді москва ставиться до загарбаних територій, як до ресурсу. Щойно окупантам стає невигідно, вони без жодних докорів сумління кидають населення ТОТ напризволяще. Нинішній стан вугільної промисловості окупованого Донбасу демонструє справжню ціну російським обіцянкам”, – нагадують в ЦПД.

Нагадаємо, що у 2024 році компанія “Торговый дом “Донские угли” отримала в тимчасову оренду шахти на Луганщині, зокрема Самсонівську-Західну, Комсомольську, імені Вахрушева, імені Фрунзе, а згодом – ще п’ять, серед яких шахти Молодогвардійська, Харківська, Суходольська-Східна, Червоний партизан та імені Баракова.

До початку бойових дій у 2014 році частина цих шахт входила до холдингу “Метінвест” бізнесмена Ріната Ахметова. А інші – до українського держпідприємства “Свердловантрацит”. Проте вже у 2015 році “Метінвест” вийшов із цих активів.

Станом на зараз точна кількість діючих шахт на окупованій території невідома. До війни у Донецькій і Луганській областях функціонувало 95 шахт, а щорічний експорт вугілля до РФ становив майже 2,8 млн тонн на суму понад 280 мільйонів доларів.

Що відомо про стан шахт на Донбасі

Загалом вугільна галузь Донбасу, яка колись була основою енергетичного ресурсу України, після російської окупації поступово занепадає. У 2024 році обсяг видобутку на захоплених територіях скоротився до близько 5 мільйонів тонн на рік. До того ж, за інформацією російського видання “Важные истории”, одним із головних бенефіціарів експорту вугілля з окупованих регіонів є структура, пов’язана з Олександром Януковичем – сином експрезидента України.

Інформатор писав, як вугілля з окупованих районів Донбасу експортується через офшори, дозволяючи уникати податків і митних зборів. За цією схемою, за даними журналістського розслідування, стоїть Олександр Янукович – син експрезидента України Віктора Януковича. Використовуючи занижені ціни, ділок обходив митні платежі, а вугілля зрештою опинялося в Туреччині.

Нагадаємо, що ще у березні 2024 року було відомо, що на окупованих територіях Луганської області російські загарбники розпочали розбір і вивезення шахтного обладнання. У Довжанську окупанти демонтували обладнання на двох шахтах: “Червоний партизан” і “Довжанська-Капітальна”. Цінне обладнання вивозили на територію РФ.

Джерело