Вищий антикорупційний суд України оштрафував віцепрем’єр-міністерку з питань європейської інтеграції та міністерку юстиції Ольгу Стефанішину. Феміда застосувала санкцію за пропуск судового засідання у справі, з розгляду так званої “справи Лукаш”, де Стефанішина проходить звинуваченою у розкраданні 2,5 млн. грн разом з принаймні ще 11 чиновниками часів Януковича. У тому числі у тій справі фигурує одіозна Олена Лукаш, під началом якої Стефанішина працювала в Мінюсті у 2013 – 2014 роки. Йдеться про корупцію та зловживанні службовим становищем з метою заволодіння майном.
Про те, що ВАКС оштрафував Ольгу Стефанішину за неявку в суд 31 жовтня, повідомив екснардеп Ігор Мосійчук. Справу, відому як “справа Лукаш”, суд розпочав розглядати восени 2023 року. Окрім Стефанішиної, серед обвинувачених ексміністерка юстиції Олена Лукаш. Обидвох звинувачують у привласненні 2,52 мільйона гривень, що були призначені на адаптацію національного законодавства до норм ЄС.
Якщо Стефанішина пропустить наступне засідання, може постати питання про зміну запобіжного заходу на утримання під вартою, відзначає журналіст-розслідувач Володимир Бойко, який зараз служить у ЗСУ:
“Якщо Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Стефанішина все ж таки опиниться в Лук’янівському СІЗО, то зустрічатись з послами європейських країн їй доведеться в кімнаті побачень слідчого ізолятора. Думаю, посли будуть трохи здивовані”, – іронізує Бойко у своєму каналі Telegram “Записки пасквілянта”.
Що відомо про “справу Лукаш”?
Під час Революції Гідності Олена Лукаш обіймала посаду міністерки юстиції (з липня 2013 до лютого 2014 року). Тоді установа уклала контракт на перевірку законодавства України на відповідність європейським стандартам. Однак у слідства виникли сумніви щодо вартості та якості наданих послуг, а Стефанішина була серед тих, хто підписував відповідні документи про проведення цього тендеру.
“Вартість однієї сторінки «дослідження» коштувала від 1400 до 4500 грн (у цінах 2010 року), а якість була приблизно такою ж, як дисертація нинішнього міністра освіти Лісового”, – іронізує з цього приводу канал “Записки пасквілянта”
Розслідування було завершено ще у 2019 році та передано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). У 2020 році Стефанішина пояснювала, що стала підозрюваною у справі, ініційованій ще у 2014 році – коли відбувалися судові процеси над чиновниками з оточення експрезидента Втікача Віктора Януковича.
Також вона заявляла, що провадження має нібито лише “номінальний характер” і, за її словами, не повинно перетворюватися на масштабну кримінальну справу. Стефанішина запевняє, що впродовж усієї кар’єри уникала будь-якої участі у подібних схемах, а також наголошувала на своїй повній співпраці зі слідством, надаючи всі необхідні документи.
“Зі свого боку я максимально сприяла слідству, надавала всі документи і всі факти, і сподіваюся, що у всіх буде сформоване розуміння того, що ця справа має номінальний фактор, а не є бурхливим кримінальним провадженням. За весь період своєї професійної діяльності жодних епізодів, які дозволяли б говорити про те, що я можу бути замішана у чомусь такому, не було і немає. І я впевнена, що і не буде”, – заявляла Стефанішина.
Стефанішина вважає рейди ТЦК правильними
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністерка юстиції Ольга Стефанішина вважає, що рейди ТЦК в ресторанах та після концертів – це правильно. Про це вона заявила в ефірі телемарафону 19 жовтня. Стефанішина додала, що “відчуває багато несправедливості”, коли бачить у воєнний час чоловіків, які дозволяють собі насолоджуватися життям.
Як відомо, 5 вересня Верховна Рада України підтримала призначення Ольги Стефанішиної на посаду віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністра юстиції України. За відповідне рішення проголосували 253 депутати.