У випадку завершення війни у 2025 році близько 2-2,5 мільйона українців можуть повернутися на батьківщину з Європейських країн. Це випливає з даних, які навів демограф і заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун. На його думку, потрібно боротися саме за ту частку українців, які ще не визначились з вибором: залишатись їм в ЄС чи повертатись на Батьківщину.
Загалом повернутися назад планують до 40% українців з 6,2 млн тих, хто нині проживає в Європі. Про це Гладун розповів в інтерв’ю РБК-Україна. За словами Гладуна, наразі за кордоном готові залишитись приблизно 25% українців – це близько півтора мільйона. Бажання повернутися назад мають близько 30-40% – тобто, це 2-2,5 млн наших співгромадян.
Водночас державі потрібно робити акцент майже на половині українців за кордоном, які, за інформацією демографа, ще не прийняли остаточного рішення, чи повертатись їм назад на Батьківщину. Він вважає, що саме з цією частиною людей потрібно підтримувати контакт та допомагати їм.
“Щоб вони бачили, що за них теж піклуються, що вони потрібні своїй країні. Це треба робити і через Міністерство закордонних справ, через громадські організації, персональне спілкування”, – заявив Гладун.
Водночас демограф проти того, щоб для зворотного процесу міграції держава виділяла великі кошти. На його думку, це спричинить непорозуміння у суспільстві, адже люди будуть ставити питання: чим гірші ті, хто не виїхав і всю війну пробув вдома та допомагав країні? Він вважає, що допомогу треба спрямовувати саме тим, хто постраждав від війни. Це має бути незалежно від того чи це внутрішньо переміщена особа, чи вона перебувала за кордоном.
“Допомагати треба тим, хто постраждав, у кого будинки зруйновані. Але незалежно від того, за кордоном ця людина або в Україні”, – вважає Гладун.
Також експерт зазначив, що потрібно бути відвертими та визнати, що після війни населення України буде приблизно 30 млн осіб. Від цього вкрай важливо планувати економіку, розвивати соціальну інфраструктуру та вживати демографічних заходів відповідно до цієї кількості людей.
“Нам треба для себе умовно поставити хрест на тому, що було. І стартувати з нової позначки, планувати свій розвиток, виходячи з нових реалій. Ми, українці, часто живемо минулим. Його треба пам’ятати. Але йти далі у майбутнє вже з урахуванням нових реалій”, – резюмував Олександр Гладун.
Українські біженці
Нещодавно Інформатор повідомляв за яких умов українські біженці готові повернутися на Батьківщину. Найголовнішим критерієм для українців за кордоном є безпека. Також важливими є вступ до НАТО і ЄС та високі зарплати. Серед вимог є й подолання корупції в державі та реформи, зокрема, у сфері охорони здоров’я та освіти. Причому повернутися буде складніше тим українцям, які мають дітей.
Також стало відомо, що українці за кордоном інтегрувалися на ринги праці ЄС набагато швидше, ніж попередні хвилі біженців. Рівень зайнятості українців склав майже 50%. Про це йдеться в оновленому Огляді світової економіки МВФ. Зазначається, що такий рівень досягається через 5 і більше років після прибуття, однак українцям вистачило від 1 до 3 років.