У Telegram-каналах шириться зрада про те, як ДТЕК в Одесі вчить співробітників мінімізувати пересування містом, працювати дистанційно або ж піти у відпустку. У скріншоті з перепискою з внутрішнього чата ДТЕК видно: все через те, що наказ про бронювання не продовжено після 13 листопада. Ця ситуація загальна для всіх підприємств критичної інфраструктури – через аудіт бронювання, яким займається уряд у термін до 15 листопада, жодному підприємству подібні накази не підписують. Тож у керівників є вибір: або ховати співпрацівників у відпустках, або залишити Одесу без світла.
“Колеги, з понеділка всі співробітники ОЕМ, які заброньовані до 13 листопада 2024 року: офісний персонал йде на віддалену роботу, виробничий персонал оформляє щорічну відпустку до кінця тижня. Додатково готуються виписки наказу про продовження бронювання, але фактично наказу ще немає. Тож прошу провести інструктаж із персоналом, щоб максимально обмежити переміщення містом з метою мінімізації зустрічей з РТЦК”, – йдеться у дописі, який поширюють місцеві канали Telegram.
Працівники “ДТЕК Одеські електромережі” не єдині, хто має такі труднощі. Схожі проблеми фіксуються у практично всіх бізнесів через аудит бронювання, що проводиться урядом до 15 листопада.
За інформацією від джерел Інформатора, попри те, що бронювання запрацювало у “Дії”, – фактично воно не підтверджується майже нікому. ДТЕК, який є критично важливим для економіки, опинився у ситуації, де його фахівців можуть мобілізувати, що ускладнює відновлення енергопостачання, особливо після нещодавніх ударів по Одесі. У багатьох інших підприємств по всій країні виникли схожі проблеми, попри наявність бронювання.
“До того ж такі накази не погоджуватимуться автоматично 16 листопада, навіть для критичних підприємств. Це займе ще якийсь час, точно ніхто не каже. Але проблема вирішиться десь протягом 10 діб”, – каже джерело Інформатора.
Одеса регулярно стикається із вимкненням світла. Зокрема це відбувається через роботи щодо ліквідації наслідків ракетних ударів.
Економічне бронювання на паузі
Уряд 8 жовтня ухвалив протокольне рішення, яким частково зупинив дію критеріїв для бронювання від мобілізації до 15 листопада 2024 року. Це сталося через те, що президент Володимир Зеленський обурився, дізнавшись про актуальну кількість заброньованих. З’ясувалося, що їхня кількість сягнула 1,5 мільйона осіб.
До 15 листопада в Україні мають провести аудит “критичних” підприємств, які отримали такий статус від органів місцевого самоврядування. До комісії мають включити військових. Якщо підприємство виявиться “не критичним для держави”, то бронювання переглянуть.
Наразі можуть бути заброньованими працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому Кабміном. У кожному підприємство число заброньованих співробітників не має сягати 50% від кількості всіх працевлаштованих військовозобов’язаних.