Україна майже поставила на озброєння ракету, яка “може вбити Путіна”: що про неї з’ясували ЗМІ

Україна максимально наблизилася до створення власної балістичної ракети. Українські сили готуються розгорнути потужну балістичну ракету “Грім-2”. Голова делегації України в НАТО Єгор Чернєв підтвердив майже повну готовність цієї зброї, пише 1 листопада The Telegraph.

Одразу зазначимо, що заголовок статті в The Telegraph про ракету, яка може вбити російського правителя Володимира Путіна, явно вводить читача в оману і придуманий для ефектності. Британське видання стверджує, що ракета здатна долетіти до Москви. Але це неправда. Дальність ракети “Грім-2”, згідно з відкритими даними, очікується в межах 500 км, а до Москви від українського кордону – понад 800 км.

Але головний меседж залишається вірним: при використанні Грім-2, як і раніше ракети Нептун, дрону-ракети Паляниця та інших суто українських розробок, ЗСУ не знадобиться дозвіл союзників, щоб завдавати ударів углиб РФ за будь-якими цілями та в будь-яких кількостях.

Британське видання зазначає, що українське конструкторське бюро “Південне”, що знаходиться в Дніпрі, давно працює над цим ракетним комплексом, але роботи йшли мляво через відсутність фінансування. Після того, як Росія розширила свою війну в Україні, гроші перестали бути головною проблемою, але російські атаки на промислові об’єкти у Дніпрі стали проблемою.

“Працюючи під обстрілом, українські інженери нарешті закінчили проєктування та будівництво перших кількох Грім-2. Президент України Володимир Зеленський оголосив про перше успішне випробування нової ракети – Грім-2, мабуть, ще в серпні”, – йдеться у матеріалі.

Про те, що деякі балістичні ракети українського виробництва вже пройшли випробування, народний депутат від “Слуги народу” та голова постійної української делегації у Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв заявляв 22 жовтня. На нього й посилається The Telegraph, кажучи про “скоро”. Але ж це “скоро” – щонайменш 6-9 місяців. Бо, як прогнозує директор державного підприємства “Спецтехноекспорт” Олексій Петров, Україна може отримати власні крилаті та балістичні ракети до середини 2025 року.

 Що було відомо про Грім-2 до війни

Російська пропаганда ще 2021 року почала називати “Грім-2” загрозою для своїх систем ППО – С-300 та С-400. Відомий російський військовий пропагандист Євген Даманцев, навіть закликав пришвидшити процес переозброєння військових частин, що дислокувалися в Воронезькій та Ростовській областях. Згодом роспропаганда цілком серйозно включала ОТРК “Грім-2” до переліку того, до переліку того, що Україна, нібито, підготувала для атаки на ОРДЛО. Це було за кілька тижнів до 24 лютого. 

Розробку комплексу було розпочато ще на початку 2000-х конструкторським бюро “Південне”, роботи над ракетою велися на Павлоградському хімічному заводі(Дніпропетровська область). На 2012 рік очікувалося завершення проєктування, а вже за три роки – початок поставок до Збройних сил України. Очікувана серія сягала 200 одиниць. Варто зауважити, що понад 99% компонентів комплексу є українського виробництва.

У 2013 році від комплексу відмовилися, а фінансування зупинили.  Таке рішення прийняв Павло Лебєдєв, що займав посаду міністра оборони. На сьогодні Лебєдєв є підозрюваним в держзраді та знаходиться в розшуку. Разом з тим КБ “Південне” продовжило роботи над розробкою експортного варіанту комплексу, під які вдалося залучити кошти від Саудівської Аравії.

У 2014 році держава знову повернулася до питання створення ОТРК, за два роки стало відомо про початок збирання першого комплексу. У 2018 році “Грім-2” демонстрували на параді військової техніки з нагоди Дня Незалежності в Києві. Було повідомлено, що комплекс готовий до льотних випробувань, навчання військових та реалізації державного оборонного замовлення. У 2019 році з’явилася інформація про випробування ОТРК “Грім-2” в Саудівській Аравії.

Виготовлення ОТРК для ЗСУ мали відновити 2021 року. Саме такі строки озвучував тодішній міністр оборони Андрій Таран. При цьому, першу дослідну батарею(2-3 пускових установки) чекали вже того року. Тоді ж стало відомо про створення запасу твердопаливних двигунів для ракет. З інформації у відкритих джерелах відомо, що в ракеті використовуються двигуни власної розробки – 15Д365, аналогічні тим, якими комплектувалися російські міжконтинентальні балістичні ракети “Тополь-М”.

Джерело