Україна після російської атаки БпЛА на ЧАЕС закуповує в Ізраїлі унікальні ліки від променевої хвороби

Після інциденту, коли російський безпілотник влучив у дах захисного саркофага над Чорнобильською атомною станцією, Ізраїль активізував підтримку України. Компанія Pluri почала постачати препарат, призначений для невідкладного лікування радіаційного ураження. Інноваційна терапія базується на клітинах, які культивуються з донорської плаценти. 

Про це повідомляє The Times of Israel. Pluri вже підписала угоду з українським банком пуповинної крові “Гемафонд”, завдяки чому в країні формують стратегічний запас цього препарату на випадок ядерного інциденту.

На фоні продовження воєнної агресії Росії та регулярних обстрілів українських АЕС, імовірність ядерної катастрофи залишається високою. Препарат PLX-R18, розроблений Pluri, призначений для екстреної терапії гострого гемопоетичного радіаційного синдрому (H-ARS), при якому відбувається масове ураження кісткового мозку та критичне зниження рівня клітин крові. Без лікування наслідки можуть стати летальними вже за кілька тижнів.

Pluri вирощує клітини в 3D-біореакторах, що імітують умови людського організму. Після ін’єкції в м’яз вони сприяють відновленню кровотворної системи. З однієї плаценти можливо отримати клітини для лікування понад 20 тисяч осіб.

Початкове постачання охоплює дозування, достатнє для 6 000 пацієнтів. Ліки зберігатимуться в Україні та у разі надзвичайної ситуації швидко розподілятимуться через мережу “Гемафонду” до медичних закладів.

Комерційний директор Pluri Німрод Бар Цві розповів, що на сьогодні не існує аналогічних методів лікування радіаційного ураження із застосуванням плацентарних стовбурових клітин. За його словами, здатність масово продукувати такі клітини – головна перевага компанії.

Що відомо про Pluri

Pluri – публічна компанія, яка котирується на біржах Nasdaq і Тель-Авіва. У технологічному центрі в Хайфі вона керує виробництвом, здатним швидко перейти до великих обсягів виробництва у разі глобальної надзвичайної ситуації. Наразі в компанії працюють близько 130 осіб.

Українсько-ізраїльська співпраця також передбачає запуск клінічних випробувань у нашій країні, аби зареєструвати PLX-R18 як офіційний засіб лікування радіаційного ураження. Очікується, що спільний проєкт потенційно може принести понад $100 мільйонів для обох сторін.

“Наша інфраструктура зберігання та логістики дозволяє нам ефективно підтримати впровадження PLX-R18 як критично важливого компонента системи реагування на радіаційні інциденти в Україні”, – зазначив засновник “Гемафонду” Ярослав Іссаков.

Pluri також співпрацює зі США: у 2023 році компанія підписала трирічний контракт на $4,2 млн із Національними інститутами охорони здоров’я США для продовження розробки терапії PLX-R18 у межах військової програми захисту від радіації. Фінансування спрямоване на фінальну фазу досліджень перед подачею заявки на схвалення FDA. Якщо препарат отримає “зелене світло”, його можуть включити до Стратегічного національного резерву США як один із ключових медичних засобів у разі ядерної атаки.

Коли російський БПЛА влучив у ЧАЕС

У ніч на 14 лютого, Росія атакувала ЧАЕС ударним дроном із фугасною бойовою частиною. Він влучив в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблока – у саркофаг. Там виникла пожежа. Укриття на ЧАЕС було пошкоджене. Пожежу загасили. Радіаційний фон не підвищувався, і за цим постійно стежили. Президент заявив, що за попередніми оцінками пошкодження укриття були суттєвими.

Внаслідок удару і пожежі було пошкоджено цілісність зовнішньої оболонки Нового безпечного конфайнменту та обладнання в гаражі технічного обслуговування кранів. Як повідомлялось, “Укриття” (також відоме як “Саркофаг”) – ізоляційна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС, побудована після вибуху реактора 4-го енергоблоку.

Детальніше про ситуацію на Чорнобильській АЕС після удару БПЛА росіян зазначалося у звіті МАГАТЕ. Команда МАГАТЕ відзначила, що пошкодження обшивки АЕС значні. Утворилася дірка, діаметр якої 6 метрів. Пошкоджені як електричні кабелі, так і деяке обладнання. Утім опорні конструкції залишились непошкодженими. Також українські фахівці показали уламки дрона, зокрема крила, яким Росія атакувала АЕС. Їх вилучили для подальшого вивчення. 

Джерело