Укргідрометцентр розповів про забруднення повітря в Україні – що сталося

Український гідрометцентр спростував нещодавні заяви про забруднення повітря в Україні. За їх словами, нібито транскордонне перенесення пилу не відповідає дійсності. Інформація про забруднення почала поширюватись через неправильне трактування отриманих даних про вміст аерозолів у повітрі. 

Метеорологи з Укргідрометцентру повідомили, що висока концентрація аерозолів в повітрі була помилково сприйнята як перенесення забрудненого повітря і пилу на територію України. Після детального аналізу вдалось вияснити, що дане метеорологічне явище – звичайні краплі води, утворені через атмосферну вологість повітря. Вони пояснили, що завислі в повітрі краплі води супутники “бачать” так само як і пил.  

“Нібито висока концентрація аерозолів означає, що переноситься хмара забрудненого повітря і пил. Але досвідчені метеорологи одразу проаналізували, який саме це аерозоль. І це ніщо інше, як крапельки води… Завислі в повітрі крапельки води супутники “бачать” так, як і пил, тому дуже важливо вміти правильно аналізувати доступні дані”, – повідомили в Укргідрометцентрі.

Також метеорологи пояснили, що це стандартний сезонний процес, коли починається період туманів. Через доволі високу наразі атмосферну вологість в Україні, повітря не може містити вологу у вигляді пару, тож вона “конденсується в краплинки та утворює серпанок й туман”, які погіршують видимість. 

“Туман із високою завчасністю прогнозувався в нічні та ранкові години у західних областях країни… Тому ніякого транскордонного перенесення пилу немає. Це перенесення вологого повітря та утворює серпанок і тумани”, – заспокоюють експерти.

Вони пояснили, що забруднення в столиці відбулось саме через утворення серпанку. За їх словами, в повітрі, яке притиснено високим тиском, накопичуються дрібні крапельки води та майже повністю відсутнє перемішування повітря поблизу поверхні. Внаслідок будь-які викиди в місті залишаються біля поверхні землі. 

“Насамперед, це викиди транспорту, що підвищили локально концентрації діоксиду азоту. Чітко прослідковується на супутникових знімках”, – йдеться в повідомленні.

Погіршення якості повітря

Нещодавно у столиці та інших містах нібито погіршився стан якості повітря. Датчики якості повітря в Києві зафіксували показник забруднення на рівні 87, що вказувало на високу концентрацію твердих частинок PM2,5. Це дрібнодисперсний пил, який може проникнути глибоко в легені, впливаючи на здоров’я людини. Однак Гідрометцентр спростував ці заяви. 

На початку жовтня на Київщині також погіршувався стан повітря. Тоді причиною були пожежі в екосистемі області та транскордонний вплив. Про погіршення якості повітря повідомляли в КМДА. За даними міської влади, 1 та 2 жовтня прогнозувалося потрапляння пилу з Каспійської низовини. 

Джерело