Голова Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ Дмитро Мірошниченко заявив, що в Україні за декілька останніх місяців переглянули десятки тисяч рішень ВЛК. Виявилось, що тисячі рішень військово-лікарських комісій скасували. Це пов’язано з результатом масштабної кампанії, яку проводять правоохоронні органи. Йдеться про виявлення порушень, пов’язаних із незаконним виключенням осіб із військового обліку.
Про це Дмитро Мірошниченко повідомив 20 грудня виданню Telegraf. За його інформацією, кампанія правоохоронних органів щодо виявлення порушень триває з минулого року. Ці порушення стали причиною виключення з військового обліку громадян, які, за словами Мірошниченка, навпаки не мали бути виключені.
“Порушуються кримінальні провадження, вилучаються документи, пересилаються в штатні ВЛК, в тому числі і до мене в Центральну військово-лікарську комісію, де ми їх переоглядаємо за наявності підстав… На даний момент переглянуто десятки тисяч таких рішень. І тисячі з них було скасовано”, – заявив Мірошниченко
Він також додав, що наразі успішно відбувається процес перепроходження ВЛК діючими військовослужбовцями ЗСУ, які раніше були визнані обмежено придатними. Понад 83% з них вже перепройшли медичний огляд. Зазначається, що в районах безпосереднього ведення бойових дій цей показник ще вищий. Мірошниченко заявив, що протягом грудня 2024 – січня 2025 року цей процес серед діючих військовослужбовців має бути повністю завершений.
“Основні зусилля ми направили саме на людей, які виконують в складі підрозділів ті чи інші задачі. Тому в таких районах уже понад 90% осіб, які мали би бути переоглянуті, такий медичний огляд вже пройшли”, – повідомив він.
Однак, за його словами, показник перепроходження ВЛК серед обмежено-придатних осіб, які не перебувають наразі на службі, значно гірший. Мірошниченко пов’язує це з тим, що таких людей набагато більше, ніж діючих військових. Ще одна причина, яку він називає – значна завантаженість військово-лікарських комісій при ТЦК.
Напередодні Міноборони України повідомило, що військовозобовʼязані українці зможуть отримати електронне направлення на проходження військово-лікарської комісії через застосунок “Резерв+”. Це дозволить не відвідувати ТЦК, натомість можна буде проходити експертизу в будь-якому медичному закладі – зокрема, приватному. Відповідний механізм планують напрацювати до кінця лютого 2025 року.
Мобілізація в Україні
Радник комітету Ради з питань економічного розвитку Назарій Волянський нещодавно зробив заяву щодо зниження мобілізаційного віку до 18-20 років. Начебто нові правила почнуть діяти з березня 2025 року. У парламенті заперечили його словам, назвавши заяву провокативною та пригрозивши позбавити статусу.
У Міністерстві оборони України напередодні повідомили про реформування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк зазначив, що для виконання заходів щодо мобілізації будуть створені нові структури. Також ТЦК та СП планують передати під порядкування Міністерству оборони (наразі ТЦК підпорядковується Сухопутним військам Збройних Сил України).
Також нещодавно стало відомо, що в Україні вже розробили закон про демобілізацію військових. Однак за словами Гончаренка, законопроєкт поки не будуть реєструвати у парламенті. Це відбудеться лише тоді, коли буде достатня кількість резервів, щоб замінити бійців, яких демобілізують з війська.