Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що в Україні знизився рівень випадків фізичної “бусифікації” громадян. Водночас він зазначив, що цьогоріч зафіксовано понад 4 тисячі скарг на дії працівників ТЦК та СП. Порівнюючи з минулим роком, за його словами, ситуація з порушенням прав українців під час мобілізації погіршилася, але “не кардинально”.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що його відомство отримує звернення від громадян про порушення прав під час мобілізації з усієї території України. Він зазначив, що для розв’язання цих питань інколи достатньо, щоб представники Офісу Омбудсмена з’явились на місці події. Тоді, за його словами, правопорушення закінчуються, якщо вони були.
“У нас були випадки, коли я приймав рішення направляти подання, на підставі яких були відкриті і кримінальні, і дисциплінарні провадження. В тому числі результатом стали дисциплінарні стягнення стосовно представників працівників ТЦК та СП”, – заявив омбудсмен.
Лубінець також повідомив, що стало менше випадків саме “фізичної бусифікації“. Він зазначив, що “десь” вже зрозуміли, що такий підхід не працює, ймовірно, маючи на увазі представників ТЦК та СП. Однак омбудсмен додав, що окремі факти порушення прав громадян України у напрямку мобілізації залишаються.
Напередодні речник оперативного командування “Захід” Олег Домбровський заявив, що поняття “насильницька мобілізація” прийшло в Україну з російських ІПСО. За його словами, кожен військовозобов’язаний громадянин в Україні мав достатній термін у 60 днів, щоб оновити свої військово-облікові дані відповідно до нового закону про мобілізацію та військову службу. Також він вважає “бусифікацію” неефективною.
Мобілізація в Україні
Міністерство охорони здоров’я наказом від 5 грудня 2024 року № 2033 затвердило критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я. Ці підприємства мають право забронювати своїх працівників. Загалом у документі прописано 15 критеріїв, а відповідати потрібно хоча б одному з них. Також для окремих критеріїв прописано додаткову умову щодо рівня заробітної плати працівників.
Народний депутат з фракції “Голос” Сергій Рахманін нещодавно повідомив, що ТЦК найчастіше призивають чоловіків у віці від 40 до 45 років. За його словами, молодь боїться йти у десантно-штурмові війська, морську піхоту чи механізовані мотопіхотні бригади, де фіксують найбільші втрати. Він додав, що ТЦК не роблять нічого, щоб заохочувати молодь до війська.
Також у Міноборони України нещодавно повідомили, що у застосунку “Резерв+” призупинено роботу сервісу з надання онлайн-відстрочок від мобілізації. З 17 грудня до приблизно 30 грудня студенти, аспіранти та докторанти не зможуть оформити собі відстрочку онлайн через додаток. У Міноборони наголосили, що рішення пов’язано із технічними проблемами у Єдиній державній базі з питань освіти.