Цього року смертність в Україні втричі перевищила народжуваність. За перше півріччя народилося 87 655 дітей – це найменший показник за час незалежності. Водночас за рік померла майже 251 тисяча українців. В результаті Україна стала державою з найвищою у світі смертністю та найнижчою народжуваністю.
Про це заявила нардепка, членкиня Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації Вікторія Вагнєр. Вона підкреслила, що за тисячу днів активної фази війни у Києві народилося понад 52 тисячі немовлят. Даних по всій країні за цей період ще не має, але відомо, що Україна має найнижчу народжуваність на планеті та найвищий рівень смертності, каже народна депутатка.
За даними Мін’юсту за перше півріччя (з січня до червня включно) 2024 року в Україні народилося 87 655 дітей. Це на 9% менше, ніж за перше півріччя 2023 року, та у півтора раза менше ніж за аналогічний період 2021 року. Загалом у 2023 році в Україні народилося понад 187 тисяч немовлят.
“І це вже був найменший показник за час незалежності. 2024 рік поб’є цей антирекорд. У 2022 році народилися майже 207 тисяч дітей, у 2021 році – 277,8 тисячі”, – зазначила Вікторія Вагнєр.
Вона також наголосила, що у 2024 році рівень смертності в Україні є найвищим у світі: 18,6 на 1000 осіб. З січня по червень включно в Україні народилося 87 655, а померло 250 972 громадян.
“Тобто у році, що завершується, смертність в Україні втричі перевищує народжуваність”, – підкреслила нардепка.
Демографічна ситуація в Україні стала невідворотно негативною ще з початком агресії Росії. При нормі коефіцієнта народжуваності 2,15 дитини на одну жінку, у 2023 році він був 0,7, за 2024 рік очікується у 0,6.
“На початку 2020 років темпи зниження народжуваності трохи уповільнилися. Але почалося повномасштабне вторгнення, яке і вивело Україну у світові лідери знелюднення”, – каже Вагнєр.
Водночас негативні тенденції спостерігаються й у Європі. Так, кількість дітей, народжених у Європейському Союзі, сягнула рекордно низького рівня у 2023 році. Навіть порівнюючи з 2022 роком зниження склало 5,5%.
Організація економічного співробітництва та розвитку дослідила 38 найбільш промислово розвинених країн. Якщо у 1960 році на одну жінку у середньому припадало по 3,3 дитини, то у 2022 лише 1,5. І, за прогнозами фахівців, це падіння лише посилиться. Передбачається, що 2024 рік стає поворотним в історії Європейського союзу. З цього року кількість населення ЄС, яке нині становить 448 млн осіб, почало скорочуватися. Переважання смертності над народжуваністю стає безпрецедентним для мирного часу.
“Отож при всій трагічності нашого демографічного піке, ми в ньому не одинокі. Але справа навіть не в тому, що Україна рухається у загальноєвропейських тенденціях. Насправді ситуація у нас напряму впливає на зниження стабільності в Європі та підсилює турбулентність загальносвітової кризи”, – сказала Вікторія Вагнєр.
Нардепка додала, що аналіз демографічного стану попередніх десятиліть свідчить, що Україна має потенціал для відновлення. За її словами, як тільки настає період з першими ознаками стабільності, український соціум пожвавлював функції продовження роду та нації. Тож при перших ознаках стабільності, значна кількість родин вийде з парадигми відкладеного народження. Вагнєр каже, що це не означає, що країна вийде на рівень збільшення населення, але його зниження суттєво уповільниться.
Яка чисельність населення України: останні дані
За даними МОЗ, станом на липень 2024 року чисельність населення України склала 35,8 млн людей. Втім, згідно з прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень, до 2051 року чисельність населення України може скоротитися до 25,2 млн людей.
Станом на 1 січня 2022 року чисельність населення України становила 42,6 млн. Натомість у липні 2024 року – 35,8 млн.
За словами експертів, на скорочення населення впливає надзвичайно низька народжуваність, висока передчасна смертність та інтенсивне демографічне старіння – 22% населення віком 65+ років, співвідношення працюючих до пенсіонерів 1:1, а також масова еміграція, спричинена війною. 9 грудня в ООН повідомили, що українських біженців за кордоном налічується вже 6,8 млн осіб. Причому кількість мігрантів продовжує зростати.