Митрополит УПЦ Арсеній, настоятель Успенської Святогірської лаври, дав інтерв’ю британській газеті The Independent. Воно вийшло під гаслом: “Український топ-священнослужитель благає Стармера про допомогу у боротьбі з репресіями Зеленського проти православної церкви”. Священик викладає власну версію свого арешту та просить заступитися за УПЦ. Але не все так, як здається.
Митрополит скаржиться, що українська влада переслідує його за віру
Видання пише, що настоятель Успенської Святогірської лаври був заарештований за підозрою в тому, що він зливав позиції ЗСУ. Але сам Арсеній заявив, що його арешт “є частиною більш масштабного переслідування Української православної церкви урядом Зеленського в поточній війні”.
Крім того, він описує нелюдські муки, які йому доводиться зазнавати, коли його возять із Дніпра, де він перебуває під вартою, на суд до Слов’янська в машині без кондиціонера. Свій арешт, який триває вже пів року, митрополит називає незаконним.
Арсеній вважає, що українська влада “звернула на нього увагу” після того, як у вересні 2023 року він виголосив проповідь, в якій поскаржився, що прочани не можуть приїхати до монастиря через війну. Але він наполягає, що його монастир розділив біль України та згадує, що Святогірська лавра сильно постраждала від бомбардувань.
Митрополит закликав Велику Британію використати свій вплив, щоб припинити переслідування його церкви.
“УПЦ стикається з великим випробуванням. Наші святі храми та святині були зруйновані, а наші священики та парафіяни гинуть на війні. Тим часом, українська влада намагається заборонити Церкву. Священиків незаконно заарештовують, а наші місця поклоніння захоплюють та забирають у нас”, – цитує стогнання Арсенія The Independent.
Цікаво, що в матеріалі The Independent тема скарг Арсенія подана як би другим планом, а не як головний інфопривід. Вона замаскована під британські внутрішньополітичні претензії до Стармера – інакше, справді, важко було б пояснити британському читачеві, чому раптом український митрополит отримав стільки уваги.
Британського прем’єра критикують за те, що за понад 100 днів на посаді він досі не призначив спеціального посланця з питань свободи релігії чи переконань, попри передвиборчі обіцянки Стармера про те, що “лейбористи будуть поборниками релігійної свободи”. І тиск на Стармера з цього приводу нібито посилився у зв’язку зі зверненням Арсенія – адже посланця не призначено, і реагувати на “утиск свободи релігії” у вигляді арешту українського митрополита нікому.
Раніше The Independent приділяла увагу втечі до Лондона нардепа Артема Дмитрука. При цьому видання представляє Дмитрука як політика, який критикує антиправославну політику України та намагався захищати УПЦ.
The Independent – видання під контролем російського олігарха
Британське інтернет-видання The Independent спочатку було щоденною газетою. Але після банкрутства у 2010 році воно було викуплено російським бізнесменом Олександром Лебедєвим, і 20 березня 2016 року перетворена на електронну версію. За іншими даними, номінальним господарем видання вважався Євген Лебедєв, син олігарха. Також Лебедєв володіє лондонською газетою The Evening Standard.
Кар’єра Лебедєва цікава тим, що 1984-1992 роки він служив у КДБ СРСР та Службі зовнішньої розвідки. Займався майбутній підприємець, згідно з його автобіографією, “питаннями запобігання витоку капіталу за кордон”.
Крім того, він був депутатом Державної Думи РФ четвертого скликання (2004-2007) та співголовою двосторонньої міжпарламентської комісії зі співробітництва Федеральних Зборів РФ та Верховної Ради України, був членом прокремлівських партій “Єдина Росія” та “Справедлива Росія”.
Лебедєв згодом витік із капіталами з Росії у Велику Британію (хоча в проєкти на території РФ справно інвестує), дозволяє собі критикувати російського правителя Володимира Путіна та вторгнення в Україну.
Зокрема, 2022 року він заявляв, що Росія “перетворюється на Іран та Північну Корею”. Попри це у травні 2022 року уряд Канади вніс Олександра Лебедєва до списку “російських олігархів та членів їхніх сімей та близьких соратників Володимира Путіна”, проти яких введено санкції
Журналісти телеканалу “Настоящее время” з’ясували, що Лебедєв володіє кількома готелями у тимчасово окупованому Криму – в обхід санкцій Євросоюзу. Та й взагалі, ще з середини “нульових”, ще до окупації Криму Росією, і досі структури Лебедєва є найбільшими інвесторами на території міського округу Алушта.
СБУ підозрює Арсенія у допомозі окупантам: здавав позиції ЗСУ
Служба безпеки України у квітні 2024 року оголосила про підозру настоятелю Святогірської лаври. Йдеться саме про митрополита Арсенія. Він вказав російським окупантам позиції Збройних сил України на Донеччині. Митрополиту погрожує до восьми років позбавлення волі.
За даними слідства, настоятель лаври під час своїх богослужінь передавав інформацію про розташування українських блокпостів у Краматорському районі, яку потім оприлюднили на сайті лаври та в соціальних мережах. Таким чином він завуальовано “злив” інформацію про місця дислокації українських військ російським окупантам.