Замість МСЕК в Україні працюватиме команда експертів-лікарів: в МОЗ розкрили деталі реформи

Міністерство соціальної політики України розробляє законопроєкт, який передбачає реформування системи медико-соціальної експертизи (МСЕК). Вже зараз проєкт перебуває на розгляді у Кабінеті Міністрів і незабаром буде зареєстрований у Верховній Раді. Нова модель передбачає створення команди експертів-лікарів, які працюватимуть безпосередньо в медичних закладах.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Желєзняк. За його словами,  система буде максимально цифровізована, що допоможе зменшити ризики корупції та знизити вплив людського фактора на процес прийняття рішень. Нардеп, з посиланням на міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, повідомив, що замість понад 500 МСЕК в Україні працюватиме команда експертів-лікарів.

Віктор Ляшко також заявив,  що комплексні зміни в системі МСЕК набудуть чинності з 1 січня 2025 року. До цього часу система продовжить функціонувати в поточному режимі з певними покращеннями.

Реформування МСЕК

29 жовтня Верховна Рада України затвердила законопроєкт, що передбачає реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Згідно з новими нормами, особи з обмеженими можливостями зможуть брати участь у засіданнях МСЕК онлайн, а визначення інвалідності відбуватиметься на основі документів.

Голова профільного комітету Михайло Радуцький повідомляв, що закон має бути підписаний до кінця року, аби нова система запрацювала з січня 2025 року. Реформа не вплине на соціальні виплати: пенсії з інвалідності продовжать нараховувати.

Кабінет Міністрів створив робочу групу для перегляду рішень МСЕК щодо видачі інвалідностей. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що перевірки триватимуть наступні три місяці.

Крім того, Кабінет Міністрів планує ліквідацію МСЕК у 2024 році, а в листопаді буде представлена концепція цифровізації всіх етапів експертизи. Ця ініціатива стала відповіддю на численні скандали, зокрема з фейковими інвалідностями.

Функції МСЕК передадуть новій системі. В рамках реформування медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) передбачено три ключові елементи, які стануть основою нової системи. Першим елементом буде електронна система для проведення скринінгу травм і захворювань. Другим — органи Служби зайнятості, які забезпечать інтеграцію з ринком праці. Третім — Міністерство соціальної політики, яке надасть пацієнтам необхідні засоби реабілітації, такі як палиці, милиці та протези.

Нагадаємо, статки керівників-хабарників зі МСЕК не зможуть конфіскувати. Тим часом у кінці жовтня 2024 року Державне бюро розслідувань заявило про розкриття нової корупційної схеми у МСЕК.

 

 

Джерело