На засіданні Ради національної безпеки та оборони 22 жовтня президент Зеленський заслухав доповіді представників СБУ, МВС, уряду та Генеральної прокуратури. Саме засідання було скликане зокрема через корупційний скандал, коли у голови Хмельницької МСЕК виявили 6 мільйонів доларів готівкою. Зеленський своїм указом затвердив низку рішень, які мають підвищити прозорість та ефективність у медико-соціальних експертних комісіях. Також він зазначив, що будуть прийняті відповіді кадрові зміни.
Під час засідання Зеленський заслухав доповіді голови СБУ Василя Малюка і міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка щодо розслідування кримінальних правопорушень в державних органах. Відомо, що за результатами перевірок знайшли чимало фальшивих статусів про інвалідність серед державних посадовців.
“Але вважаю, що відповідальність за ситуацію зараз має бути персональною. Доручив Премʼєр-міністру України розв’язати проблему на рівні центральних органів виконавчої влади, зокрема відповідних міністерств. Потрібні кадрові рішення”, – зазначив президент у своєму Telegram-каналі.
Також РНБО визначила перелік рішень, які, за словами президента, мають повернути справедливість. Урядовці мають внести законодавчі зміни для невідкладного реформування МСЕК та переглянути системи й механізми нарахувань пенсійних виплат державним посадовцям. Зокрема реформуванню має посприяти цифровізація МСЕК.
Під час засідання було окремо розглянуто ситуацію в системі органів прокуратури України. Зеленський зазначив, що повинна бути політична відповідальність генерального прокурора Андрія Костіна через корупційні дії прокуратури. Зокрема було виявлено майже 50 прокурорів з оформленою “фейковою” інвалідністю. Після засідання РНБО Костін одразу подав у відставку.
Корупція в МСЕК та “прокурори-інваліди”
Нагадаємо, що на початку жовтня 2024 року ДБР знайшли рекорду суму в 6 мільйонів доларів у керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи. Цей корупційний скандал обурив значну кількість українців. Під час обшуків слідчі знаходили гроші у кожному кутку квартири посадовиці. Загалом було виявлено: 5 млн 244 тис. доларів США, 300 тис. євро, понад 5 млн грн, брендові прикраси та коштовності.
Також під час розслідування, правоохоронці з’ясували, що сім’я Тетяни Крупи володіє значними активами. Серед них – 30 об’єктів нерухомості у Хмельницькому, Львові та Києві, 9 елітних автомобілів, корпоративні права на 48 мільйонів гривень, готельно-ресторанний комплекс на майже 3 тисячі квадратних метрів у Хмельницькому. За кордоном у них є нерухомість в Австрії, Іспанії та Туреччині, а на закордонних рахунках зберігається близько 2,3 мільйона доларів США.
Крупа могла оформити “інвалідність” 50 прокурорам на Хмельниччині. Головний редактор видання Цензор.НЕТ Юрій Бутусов з посиланням на власні джерела, уточнив, що зі всього керівництва Хмельницької обласної прокуратури та її структурних підрозділів пенсію у Крупи не оформив лише один прокурор Олександр Гончар, керівник Кам’янець-Подільської окружної прокуратури. З повним списком імен прокурорів, яким під керівництвом Крупи надавали статус інвалідності, ви можете ознайомитись у статті Інформатора, яку ми публікували раніше.
А вже у другій половині жовтня 2024 року СБУ провели обшуки у керівниці Миколаївської МСЕК. Вона, на відміну від Крупи, виявилась “скромнішою” – в неї знайшли 450 тис. доларів США. Також було знайдено колекцію прикрас, три незадекларовані квартири та російський паспорт її сина. На момент 22 жовтня розпочате розслідування, підозру жінці ще не оголошували. Зазначається, що більшу частину вилучених грошей та коштовностей знайшли в помешканні її сина.