Сполучені Штати Америки 23 жовтня офіційно оголосили про виділення Україні 20 мільярдів доларів у рамках 50-мільярдної кредитної допомоги від країн “Великої сімки”. Президент України Володимир Зеленський подякував США за це рішення. Відповідну заяву він зробив у вечірньому зверненні за кілька хвилин після того, як стало відомо про рішення виділити кошти.
Як уточнює “Укрінформ”, про те, що уряд США погодився виділити свою частку в розмірі $20 млрд в кредит G7 для України, заявила в середу міністр фінансів США Джанет Єллен під час зустрічі в Вашингтоні з главою Мінфіну України Сергієм Марченком. Кредит надаватиметься під гарантії прибутку від заморожених активів РФ.
“Є зараз важлива новина зі Сполучених Штатів: Америка ухвалила рішення надати 20 мільярдів доларів. Це кошти, які забезпечені замороженими російськими активами. Частина рішення G7 про 50 мільярдів доларів для України – для нашого захисту, для нашої стійкості. Це те, що справді підтримає нас. І важливо реалізувати це вже цього року. Дякую Сполученим Штатам, дякую всій “Групі семи”, – відреагував Зеленський.
Також президент розповів, що провів нараду з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем щодо поточних питань і деяких невідкладних рішень, які потрібно ухвалити. Також була нарада із секретарем РНБО Олександром Литвиненком про контроль за виконанням рішень РНБО та підготовку деяких військових питань на наступну Ставку.
“Була доповідь головкома (ЗСУ Олександра) Сирського – фронт і Курська операція. Найбільше уваги – складним напрямкам на Донеччині. А також потребам наших воїнів, наших бойових бригад в оперативності постачання від партнерів. Оперативність завжди означає більший результат”, – підсумував Зеленський.
Цікава футболка Зеленського
Зеленський сказав “дякую” Америці за гроші у футболці з написом Make Russia Small again, що відсилає до передвиборного гасла Дональда Трампа Make America great again. Раніше президента у такій футболці начебто не бачили.
Цікаво, що Трамп при цьому є противником виділення грошей Україні та прихильником заморозки війни на існуючих зараз “кордонах”, тобто без повернення українських територій. Гасло ж “зробимо Росію знову маленькою” є закликом до деокупації українських земель та водночас шпилькою на адресу російського пропагандиста Дмитра Пєскова, який вихвалявся, що, мовляв, “Росія стала більше” і це треба враховувати в умовах припинення вогню.
50 мільярдів доларів для України
Країни “Великої сімки” узгодили передати Україні 50 мільярдів доларів з прибутку, отриманого від заморожених російських активів. Ці кошти будуть спрямовані на підтримку оборони, економіки та відновлення України.
За інформацією Bloomberg, кожна країна “Великої сімки” надасть Україні позики, розмір яких залежатиме від розміру її економіки. Ця історична угода має велике значення для України, оскільки допоможе країні покрити її фінансові потреби до 2025 року та надалі. Очікується, що доходи від заблокованих активів складатимуть від трьох до п’яти мільярдів євро на рік, що значно допоможе Україні в підтримці її потреб.
Європарламент 22 жовтня підтримав пропозицію Єврокомісії надати Україні кредит у розмірі до 35 млрд євро. Рішення ще має бути погоджено Радою ЄС. Макрофінансова допомога не буде привʼязана до конкретних видатків, вона дозволить забезпечити найбільш нагальні потреби, у тому числі соціальні, гуманітарні.
Щодо Штатів, то там були коливання, пов’язані з розміром суми внеску США у кредит. І тільки 20 жовтня неофіційно стало відомо, що Америка погодилася фінансувати Україну на $20 млрд, як планувалося з самого початку, і не зменшуватиме свою частку.