Депутата міськради Полтави підозрюють в переплаті мільйонів на закупівлі БПЛА – що відомо про Євгена Диканя

29 жовтня у Полтаві слідчі Бюро економічної безпеки затримали депутата міської ради Євгена Диканя, який знепритомнів при цьому. Його забрала швидка з підозрою на інсульт. Як зазначають місцеві ЗМІ, депутат є можливим фігурантом справи про розкрадання щонайменше 9 млн грн на закупівлю мерією Полтави безпілотників для військових за завищеними цінами. Про це йдеться у матеріалі Poltava.to. 

29 жовтня слідчі БЕБ намагалися вилучити у депутата Полтавської міської ради Євгена Диканя телефон. Депутату стало погано під час слідчих дій. За інформацією видання “Полтавщина”, на місце події викликали швидку допомогу, політика відвезли до лікарні. Як пише видання ЗМІСТ з посиланням на власні джерела, Євгена Диканя затримали у справі про розкрадання на закупівлі дронів полтавською владою. Тоді мерія міста переплатила щонайменше 9 млн грн при закупівлі 170 дронів.  

Правоохоронці не пояснили журналістам подробиці справи, однак дещо вдалося дізнатися завдяки адвокатам депутата. Йдеться про кримінальне провадження №42024172060000001, відкрите 3 січня 2024 року. 30 вересня 2024 року Київський райсуд Полтави дозволив старшим детективам ТУ БЕБ у Полтавській області, а також детективу Головного підрозділу детективів БЕБ України отримати тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні одного із операторів мобільного зв’язку. Зокрема це вхідні та вихідні дзвінки 12 абонентів за період часу з 1 листопада 2023 року по 20 вересня 2024 року. Вірогідно, одним з цих абонентів був депутат. Але він не згадуються наразі у судових документах як сторона по справі. 

За результатами 10 місяців слідчих дій двоє посадовців отримали підозри: фахівець із публічних закупівель оборонного департаменту міської ради Полтави Максим Панасенко та Сергій Сириця, який очолював цей департамент впродовж 2022-2023 роках. Наразі двоє колишніх чиновників перебувають під час нічним домашнім арештом. Товарознавча експертиза встигла дослідити вартість частини дронів (80 Mavic 3T) та нарахувала переплату у 5,3 млн грн з 24,3 млн грн — тобто майже 21%.

Євген Дикань – керівник депутатської фракції “За Майбутнє”, цій політсилі полтавські медіа приписують вплив на роботу оборонного департаменту у 2023 році. А сам Дикань повідомив виданню “Полтавщина”, що він став жертвою в “розбірках” між правоохоронцями та нардепом Юрієм Шаповаловим від “За Майбутнє”.   

Депутат Євген Дикань під час слідчих дій. Фото: видання “Полтавщина”

У грудні 2023 року Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи міськради Полтави оголосив тендер на закупівлю 170 БПЛА для військових. На це витратили з бюджету 38 млн 865 тис. 162 грн. У тендері взяла участь лише фірма “Зед-Мобайл”, яка раніше надавала послуги департаменту без тендерів.

Якщо порівняти ціни від Полтавської міськради з волонтерськими, то загальна переплата складає майже 20 млн грн. Порівняння ціни від “Зед-Мобайл” з ринковими цінами у Prozorro вказує на переплату у понад 9 млн грн на цих 170 БПЛА. Фірма купувала дрони у київської компанії ТОВ “Комел” (яка імпортує товари з Китаю, Польщі, Туреччини) та перепродавала полтавцям майже на 100 тис. грн дорожче за кожен. Підрядник поставив міськраді Полтави 80 БПЛА DJI Mavic 3 Fly More Combo по 136  тис. 160 грн, 80 дронів DJI Mavic 3T по 304 тис.  511 грн, 10 дронів Autel EVO MAX 4T Protect+ по 361 тис.  151 грн. 

Для порівняння: у 2023 році фонд “Повернись живим” купував сотні DJI Mavic 3T за цінами від 128 тис. грн до 174 тис. грн. Вартість DJI Mavic 3 Fly More Combo від великих волонтерських фондів коливалася в межах 80-90 тис. грн. Якщо казати про ринкові ціни, то бригада Нацполіції “Лють” купувала на тендері DJI Mavic 3T за 219 тис. грн, а комплект DJI Mavic 3 Fly More Combo — по 112 тис. грн, що значно дешевше за закупівлю полтавських чиновників. Квадрокоптери Autel Evo Max 4T PROTECT+ продавали за цінами 245-319 тис. грн – теж дешевше, ніж закупив оборонний департамент у Полтаві.

Що відомо про Євгена Диканя

У 2021 році політика було обрано депутатом міської ради Полтави від партії “За Майбутнє”: він же очолює однойменну депутатську фракцію у міськраді та є головою партійної організації у місті. З листопада 2006 року працював в ресторані “Диканька” директором та є приватним підприємцем. З 2013 року очолює Раду підприємців Полтави. Є власником фірми ТОВ “Нью Йорк 2016”, співзасновник громадських організацій “Єдність 2018” та “Підприємці Полтавщини”. Входив до кола наближених екс-мера Полтави Олександра Мамая, який очолював місто до 12 квітня 2023 року та теж був обраний від партії “За Майбутнє”.

2 вересня 2021 року – після обшуків у міськраді депутату Полтавської міькради Євгену Диканю та головному архітектору Полтави Миколі Шевельову оголосили про підозру в отриманні хабаря. У підприємця вимагали хабар у 5 тисяч доларів за сприяння у наданні необхідних дозволів – він здійнив архітектурні зміни без дозволу, а це помітила інспекція з благоустрою. Платити їм підприємець відмовився, двічі подавав заяву до міськради про отримання необхідних документів, двічі йому відмовляв Шевельов. За даними прокурора Юрія Осюка, 22 квітня 2021-го Євген Дикань знову запропонував підприємцю, щоб той заплатив гроші. Під час одержання частини суми його і затримали правоохоронці. 

Депутат міськради Полтави Євген Дикань
Депутат міськради Полтави Євген Дикань

Суддя Октябрського райсуду Полтави Едуард Сініцин 4 вересня 2021-го року ухвалив взяти Євгена Диканя під варту на 2 місяці – до 1 листопада. Зі слідчого ізолятора підозрюваний вийшов після внесення застави у розмірі 681 тис. грн. За подібні злочини передбачено покарання у 5-10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років із конфіскацією майна. Неодноразово журналісти писали й про інші скандали, пов’язані з Диканем та його оточенням.

  

Джерело