Екс-очільниця Державної податкової служби у Хмельницькій області Ірина Зленко в інтерв’ю розповіла про те, як у ДПС приймають рішення. За її словами, реальної влади очільниця податкової Тетяна Кирієнко не має, порівняно з головою податкового комітету парламенту Данило Гетманцев та близького до нього заступника голови ДПС Євгенія Сокура. Гетманцев хотів змусити Зленко заплющити очі на підпільний бізнес, який мав 8 млрд грн обороту, але не сплачував податки. А на роботу підпільних виробництв сигарет та алкоголю належно не реагують.
Ірина Зленко – екс-очільниця головного офісу Державної податкової служби у Хмельницькій області. З 1998 року працювала у податковій та пройшла шлях від ревізора-аудитора до керівника регіональних управлінь. Крім Хмельниччини, очолювала ДПС у Вінницькій та Сумській областях. Також працювала у центральному апараті ДПС. Податкову на Хмельниччині очолювала протягом 2,5 років під час війни – з початку 2022 року.
За словами Ірини, вона відмовилася від розміщення нелегальної лінії виробництва цигарок у Хмельницькій області, а також від “кришування” обігу нелегальної алкогольної продукції та “поборів” в інтересах Державної податкової служби. Через відмову брати участь у злочинах у неї стався конфлікт з народним депутатом Данилом Гетманцевим. Це призвело до звільнення Ірини з податкових органів, на її підтримку активно виступили колеги на Хмельниччині.
“Я вважаю, що новий закон про підняття податків (який розробили Гетманцев з колегами) абсолютно не був потрібен. Це впало тягарем, перш за все, на плечі простих громадян, середнього бізнесу, і бізнесу, який легально сплачує податки. Якби робота Гетманцева, Арахамії та ще кількох менеджерів у владі була ефективною, якби ми могли наповнювати бюджет завдяки легальним товарам. На сьогодні у нас понад 20 млрд грн втрат (про це казав Гетманцев) на нелегальній продукції тютюну та алкоголю. Ця продукція виробляється та пересувається у країни Євросоюзу, Великобританії. Мало вкрасти у своєму бюджеті, треба вкрасти ще у бюджетах партнерів. Контрабанда возилася у 20-тонних баках для палива. Масштаби наростають. В кожній області є підпільні заводи. А їхню продукцію можна знайти й у Києві, і у Дніпрі, і в інших містах. І признаються хлопчики, які вміють домовлятися і змушують домовлятися податківців. Ті кошти, які могли платити у бюджет України за легальне виробництво, зараз йдуть у кишені 5-6 менеджерів”, – зазначає Ірина Зленко.
За словами Ірини, здебільшого правоохоронці слабко реагують на роботи підпільних заводів з виробництва нелегальних цигарок та спиртних напоїв. Вона вважає, що є кілька людей, які мають вплив на правоохоронні структури, тому фальсифікат продовжує вироблятися, постачається на ринок України, ЄС та Великобританії. Міністр економіки заявила про те, що 40% бюджетної економіки в тіні, це у т.ч. завдяки такій підпільній продукції.
Коли Ірина була на посаді, їй почали приходити СМС від Гетманцева, щоб когось “вивести з ризиків” та “не душити підприємства”. Це підприємства, які перереєстрували у Хмельницькій область, та, маючи мільйонні обороти, жодної гривні не заплатили в бюджет. Народний депутат Гетманцев наголошував, щоб Ірина знайшла компроміс з тим бізнесом, що не платив податки.
“Звісно, вони є ризиковими. Я маю їх вивести та “знайти з ними спільну мову”, це як? Перший такий раз був, потім другий і третій. Потім якось був телефонний дзвінок особисто від нього десь о 5.30 ранку. Я сказала: ні. Я відправила документи, довідку, що це підприємство не відомо чим займається, з іншої області перекочувало сюди та номінально ховається. Я виставляла свої умови, що вони мають сплатити хоча б 1% податку на прибуток. Потім була серйозна розмова з боку Гетманцева, і він почув серйозну відповідь з мого боку. Пізніше до мене прийшли народні депутати та сказали, що я маю дати можливість працювати тютюновій лінії (і все погоджено “там”). Це депутати, які мені казали: “ти не уявляєш, з чим ти граєшся, нас більшість, потім пожалкуєш””, – розповідає податківиця.
Жінка згадує, що її попросила очолити на пів року податкову Хмельниччини Тетяна Кирієнко (в.о. голови ДПС України), щоб навести там лад. Однак співбесіду зі Зленко після проводив і Данило Гетманцев, який заявив: “Дивися, щоб я не пожалкував”. Після чого наказ про призначення підписувала Кирієнко. За словами колишньої чиновниці, саме Гетманцев та Сокур мають вплив на роботу податкової та всі призначення, а не очільниця податкової.
“Тетяна Павлівна Кирієнко про свою бездіяльність, про неможливість здійснювати повноваження прямо в очі говорила. Вона абсолютно нічого не вирішує. Для чого її реально там тримає пан Гетманцев – я не знаю. Можливо, він чекає, доки Сокур (Євгеній Сокур – заступник Тетяни Кирієнко, ставленик Гетманцева) набере собі років (досвіду), щоб міг її замінити. Коли були серйозні проблеми у мене з тютюном (з підпільними виробниками), з олігархами, я їх луплю, щоб вони платили податки, ми зустрічалися щодня. Я їй (Кірієнко) телефоную, прошу, щоб приїхала, зберу круглий стіл. Одна справа я, а інша – коли приїжджає керівник всієї податкової України. Вона боїться, жодної зустрічі з бізнесом. Тому коли я їй казала, що мене викликає Гетманцев, і там мають бути олігархи, вона не була в курсі. І вона не хоче цього знати. Я віддавала їй папку з документами, з якими їду на комітет, тут 8 мільярдів обороту на групі компаній та ніякої сплати до бюджету”, – обурюється Ірина Зленко.
Перевірка з Києва приїхала на підпільну тютюнову фабрику на Хмельниччині, хоча це мали робити місцеві податківці. Після цього Зленко викликала до столиці її начальниця – Тетяна Кирієнко. Ірині повідомили, що або вона візьме на роботу “смотрящіх” від Гетманцева, або буде звільнена.
“Коли у мене почалися незрозумілі “гойдалки” – один з керівників департаментів ДПС сказав: йди до Жені та домовляйся (Євгенія Сокура). Я сказала, що я не прийду. Я не можу подарувати йому Lamborghini, я не привезу йому навіть 100 грн. Я не дам нічого, що під собою має незаконні дії. Нічого абсолютно ні йому, ні Гетманцеву, нікому і ні від кого. Тому я їм не потрібна”, – розповідає екс-начальниця податкової Хмельниччини.
Якщо вірити Зленко, то корупціонери (у т. ч. з податкової) вивозять гроші за кордон торбами. Той, хто розумніший, вкладає у криптовалюту. Майно не купують на своє ім’я, але можуть оформити на родичів.
“За 3 роки керування Кирієнко і Гетманцевим та Сокуром (тому що він керує напряму) всі комісії в регіонах працювали не легітимно. Це майже 100 млрд грн. Ви уявляєте масштаби ідіотизму, який влаштували під час війни? Увага зараз прикута саме туди. Що вони тільки не виробляли! Тільки за мій період роботи було декілька десятків тисяч накладних, які ми виводили з ризикових. Вони, проводячи дисциплінарне провадження по мені, знайшли 6 податкових накладних, які начебто виведені не законно. Вони написали провадження на 3 тисячі сторінок, і все це судом зрізано. Звісно, вони могли всього цього уникнути. Для чого вони це зробили? Там скрізь керівниками комісій є ревізори, яких піднімав Сокур. Що ми сьогодні бачимо: більшість комісій податкових, які працювали у тих регіонах, що мали будувати фортифікаційні споруди, всі ці нелегітимні комісії саме там. Чи це така випадковість?”, – іронічно питає звільнена податківиця.
За словами Ірини Зленко, її вже колишнє керівництво в обличчі Тетяни Кирієнко, Євгенія Сокура та разом з Данилом Гетманцевим за 3 роки “загнобили” через дисциплінарні комісії понад 100 професійних податківців, які вміли сказати “ні”. Всі скріншоти своїх переписок з Гетманцевим у жінки є. І вона готова свідчити у Конгресі США та у Європарламенті про те, як в Україні використовуються кошти, виділені заходом.
“Сьогодні рівень корупції, який є в Україні, мабуть, наймасштабніший за всі часи існування нашої держави. Подивіться, кого саджають за останніми кримінальними переслідуваннями (у податковій). Люди Гетманцева. Всі, кого він привів та кого Сокур поставив на посади. Їх змушують нести хабарі, а хто відмовляється – тих просто знищують. В Харкові історію чули? Люди сказали – їх змушували. То кому вони тягали хабарі? Чи не Гетманцеву?”, – запитує Ірина.