Іран незабаром може передати Росії пускові установки для балістичних ракет малої дальності Fath-360. За інформацією США, Тегеран вже постачав ці ракети Москві минулого року, проте тоді передача здійснювалася без пускових комплексів. Їх поява у розпорядженні російської армії значно посилить її ударні здібності на фронті в Україні.
Про це стало відомо з повідомлення Reuters, що спирається на дані двох західних джерел у службах безпеки та одного регіонального чиновника. Журналісти зазначають, що ракети Fath-360 мають дальність до 120 кілометрів. Вони здатні вражати передові позиції, об’єкти у прикордонній смузі та населені пункти. Їх використання не потребує складної підготовки, вони мають мінімальний час польоту та підходять для експлуатації навіть менш кваліфікованим персоналом, зазначають фахівці.
Раніше представники США стверджували, що у серпні 2023 року Іран відправив Росії понад 400 таких ракет без комплексів для запуску. Якщо пускові установки справді будуть передані, це стане черговим етапом у зміцненні військово-технічної взаємодії між Москвою та Тегераном, про що обидві сторони досі офіційно заперечували.
За словами поінформованих джерел, постачання установок відкладалися через різні фактори, включаючи технічні складності і ядерні переговори між Іраном і США, що тривають за посередництва Оману. Експерти припускають, що Іран може адаптувати європейські вантажівки для використання їх як бази для ракетних комплексів, що потребує додаткових модифікацій.
Очікуване введення у дію Fath-360 може ускладнити зусилля президента США Дональда Трампа щодо досягнення перемир’я між Росією та Україною. Також це негативно вплине на переговори щодо іранської ядерної програми.
Хоча аналітики підкреслюють, що ці ракети мають меншу точність і меншу бойову потужність у порівнянні з більш сучасними системами, їх використання дозволятиме Росії екнономити високоточні комплекси на кшталт “Іскандера” для стратегічно важливих ударів по критичній інфраструктурі. При цьому вони створюють значне додаткове навантаження на українські системи протиповітряної оборони.
Москва і Тегеран нарощують співпрацю
З початку повномасштабної війни в Україні посилилась співпраця між Росією та Іраном. Країна-агресор закуповує у Тегерана безпілотники, а тепер ще й ракети. США застерігали владу Ірану від такого кроку, бо інакше будуть запроваджені нові санкції. Але загрози не спрацювали. Балістичні ракети вже у РФ.
Очікується, що санкції стосуватимуться іранських підприємств та осіб, які беруть участь у передачі РФ озброєння. Також вони торкнуться іранських перевізників, транспортних компаній та авіакомпанії Iran Air. Їх заборонять літати в європейські аеропорти. Київ також запровадив санкції проти Ірану за сприяння Росії в агресії проти України. Їх термін – 50 років.
Також є відомості про постачання Тегераном артилерійських снарядів. В обмін на озброєння, Росія, ймовірно, поділилася з Іраном технологіями виготовлення ядерного озброєння та передала найновіші винищувачі Су-35. Країни також проводять спільні військово-морські навчання, залучаючи до їх проведення Китай.