Камала Гарріс – то не варіант: Politico про переваги Трампа для України

Якщо новообраному президенту США Дональду Трампу й вдасться реалізувати мирну угоду й покласти край війні в Україні – він не отримає за це належної вдячності, хоча республіканець де-факто звільнить Захід від наслідків пустопорожніх обіцянок. Перемога Трампа на виборах чітко продемонструвала, наскільки нерозважливими були запевнення підтримувати війну в Україні до повернення нею кордонів 1991 року. Окремі лідери також обіцяли швидкий вступ України до НАТО, хоча це ніколи не виглядало реалістично — ні за адміністрації Трампа, ні без нього. Щобільше — якби Трамп програв, а перемогу здобула демократка Камала Гарріс — для Києва це означало “повільну смерть” і, схоже, українці це вже усвідомили.

Про те, чому перемога Дональда Трампа може стати для України кращим варіантом, розмірковували у виданні Politico. Журналісти стверджують, що мантра про те, що Захід підтримуватиме Україну “стільки, скільки потрібно”, завжди викликала сумніви, особливо на тлі того, що вибори неминуче змінюють політичний ландшафт. Аналогічні сумніви викликала заява, що ніхто не має змушувати Україну до переговорів, оскільки, як кажуть, “хто платить, той і музику замовляє”.

“І зараз, попри всі явні переживання щодо виборів у США та їхніх наслідків для України, деякі європейські лідери — і навіть Київ — потай зітхнули з полегшенням через перспективу, що Трамп завершить цю війну”, — йдеться у статті.

Якщо Трампу це вдасться, європейські лідери й американські “яструби” отримають алібі, а президент України Володимир Зеленський “зможе виправдовуватися перед імовірно обуреними українськими солдатами на передовій”. Вони неминуче звинуватять Зеленського у порушених обіцянках, у втраті Донбасу й збереженні анексії Криму — адже саме “такі поступки доведеться зробити для укладення угоди”. Дехто називає це “потворною угодою”. І це правда.

“Крім того, Україна змушена буде відмовитися від членства в НАТО, що стане ключовою вимогою Москви щодо її нейтральності”, — пише Politico.

Фактично, це підірве довіру до Заходу. Утім, якщо десятиліттями скорочувати військові сили й виробництво зброї, не встановлювати чітких “червоних ліній” і не ставити важливі запитання перед тим, як давати обіцянки, — це і є результати необдуманих рішень Заходу.

“Але іншого вибору немає. Окрім “вічної війни” або участі Західних країн у бойових діях — чи, принаймні, переведення їхніх економік на військові рейки для забезпечення України значно більшими ресурсами, ніж зараз, — це холодна й жорстка реальність”, — пише видання.

За словами експерта з питань зовнішньої політики, який знайомий із Зеленським і його оточенням, Київ це розуміє. На умовах анонімності він заявив, що зараз у Києві вважають, що Трамп може виявитися кращим варіантом, ніж Камала Гарріс.

“У найкращому випадку, Гарріс просто продовжила б підхід Джо Байдена — її політика означала б повільну смерть України. І вже не таку повільну, адже темпи просування Росії прискорюються”, — зазначив він.

“Також уявіть таку ситуацію: Гарріс перемогла на виборах, а республіканці контролюють одну або обидві палати Конгресу. У такому випадку Гарріс не змогла б отримати жодної додаткової допомоги через Конгрес. Натомість Трамп може клацнути пальцями, і республіканці в Палаті проголосують за додаткову допомогу Україні”, — додав він.

Ба більше, Трамп не має наміру просто здатися. Він хоче завершити війну, але на цьому етапі не збирається позбавляти Україну зброї та ресурсів, бо як досвідчений переговорник він розуміє: колапс України дозволив би Путіну диктувати умови на переговорах.

“Трамп має власний інтерес у цьому,” — зауважив експерт. Він пишається тим, що є майстром угод, і не хоче, щоб його сприймали як того, хто укладає ганебну угоду. А за час телефонних розмов із Зеленським і їхньої нещодавньої зустрічі в Нью-Йорку “він вселив певну впевненість” в українського лідера, що не залишить Україну напризволяще.

Майк Помпео, який обіймав посаду державного секретаря в першій адміністрації Трампа, дотримується тієї ж думки: “Президент Трамп не дозволить Володимиру Путіну просуватися через Україну,” — сказав він у понеділок. “Зменшення фінансування українців призведе до цього, і про це йому скаже вся його команда. Це не в його стилі.”

Однак Зеленський — також майстер переконання, як каже сам Трамп, “найкращий в історії” — і він може не піти на достатні поступки, і тоді Трамп почне бачити в Україні проблему.

“Українці повинні зробити так, щоб Трамп не вважав їх перепоною для миру, і вони не повинні першими відмовлятися, навіть якщо їм запропонують дурні ідеї. Вони повинні змусити росіян постійно казати “ні”, щоб виглядати більш розсудливою стороною. Тоді Трамп вирішить, що єдиний спосіб змусити росіян сісти за стіл переговорів — це допомогти українцям”, — розповів експерт.

Втім, наразі Трамп не має детального плану, і думки серед його радників різняться — хоча всі вони усвідомлюють військову реальність. Незважаючи на деякі повідомлення в ЗМІ, Трамп ще не призначив команду для реалізації мирної ініціативи. Однак Україні дають зрозуміти, що їй доведеться піти на серйозні територіальні поступки, а винагородою за це стане збереження свободи й незалежності 80% країни, зазначив інший республіканець, знайомий із розмовами в кулуарах.

Наразі серед потенційних кандидатів на ключові ролі у сфері національної безпеки в новій адміністрації Трампа немає тих, хто виступав би проти спроб укласти таку угоду. Але Київ тішиться, що серед його вибору є “яструби”.

Після перемоги Трампа сенатор від Флориди Марко Рубіо, якого розглядають як нового держсекретаря, заявив, що війна Росії проти України зайшла у “глухий кут”, який забирає життя й “потребує завершення.” Він описав українців як “неймовірно сміливих і сильних”, але також зазначив, що потрібно враховувати “реалії війни”.

“Зеленський теж це розуміє — хоча й не збирається кричати про це на кожному кроці. В умовах зростаючої втоми від війни громадська думка в Україні змінюється, особливо серед молоді, яка найохочіше сприймає обмежені результати. Згідно з опитуванням, проведеним цього літа, лише 40% молоді віком 18–25 років вважають, що Україна має боротися до звільнення всієї території”, — пише видання.

Що означає перемога Трампа для України?

Українські експерти прогнозують різні сценарії щодо того, як може розвиватися ситуація з підтримкою США після того, як Трамп офіційно стане президентом. Дехто з них прогнозує жахливі, апокаліптичні наслідки для Києва, а дехто, навпаки, каже, що Трамп більш рішучий, ніж демократи, і питання війни він зможе завершити швидко та без болісних втрат для України. Інформатор дізнавався, як може змінитися політика США вже у найближчі пів року і чи справді війна в Україні завершиться. 

Сам Дональд Трамп 14 листопада заявив, що його адміністрація наполегливо працюватиме над припиненням російсько-української війни. Республіканця шокували звіти із тисячами вбитих військових та цивільних. А, відтак, треба працювати над встановленням миру.

Джерело