В Тернопільській області України з квітня 2025 року почнуться перші ексгумаційні заходи щодо останків, які можуть бути рештками польських жертв Волинської трагедії. Ексгумація почнеться з колишнього села Пужники. Там було знайдено масове поховання з 80 тіл.
Про це заявив заступник голови польського Фонду “Свобода та демократія” Мачей Данцевіч, повідомляє RMF FM. Зазначається, що пошуковики фонду знайшли поховання два роки тому, зараз вдалося отримати від української влади дозвіл на вилучення останків з землі та проведення подальших досліджень.
Перш за все, експерти спробують встановити особи людей, останки яких, складені у кілька шарів, знайшли у ямі поблизу колишнього кладовища. Працювати на місці будуть польські археологи та антропологи, а генетики зараз збирають генетичний матеріал у нащадків можливих жертв.
Після досліджень планується перепоховати рештки жертв. Вважається, що у лютому 1945 року в Пужниках загинуло не менше 80 осіб, що співпадає з кількість тіл у похованні.
Волинська трагедія
Волинська трагедія – чистки українського та польського населення територій Західної України, які проводилися з обох сторін через застарілі етнічні конфлікти. Поляки стверджують, що протягом 1943-45 років на Волині та в Східній Галичині загинуло близько 100 тисяч осіб, нібито знищених підрозділами УПА та місцевим українським населенням. Польські історики називають ці події “Волинська різанина” та мають схильність значно перебільшувати кількість жертв з польської сторони – наприклад, зараховуючи до загиблих поляків українців польського походження, вбитих польськими збройними загонами. Українські історики оцінюють кількість загиблих поляків у максимум 36 тисяч, а кількість українців, загиблих від рук польських бойовиків – у 21-24 тисячі.
3 грудня 2014 року партія “Право і справедливість” внесла до Сейму Польщі законопроєкт, який має полегшити кримінальне переслідування за заперечення злочинів проти поляків на Волині. Закон вказуватиме на конкретні організації, які стояли за Волинською трагедією.
На рівні міністрів закордонних справ були проведені переговори та досягнуті домовленості у питанні проведення ексгумації жертв Волинської трагедії на території України. Київ не чинитиме перешкод полякам у цьому питанні, а вони своєю чергою підтримають вступ України до ЄС.
Зазначимо, що при цьому польська влада досі не вибачилася перед Україною за “пацифікацію” західної України у 1930-1939 роках, репресії та утиски проти українського населення під час польської окупації з 1921 по 1939 роки та концтабір “Береза Картузька”, у якому було ув’язнено понад 7000 українців (точна кількість загиблих там досі невідома).