Чутки про те, що вже колишній генпрокурор Андрій Костін тепер може стати послом ширилися давно, а зараз активізувалися на тлі його звільнення з ОГП. Але чи залишиться він в обоймі влади, виконуючи технічні функції на посаді дипломата? Чи, можливо, амбіції до лідерства зіграють свою роль і він вирішить створити власну групу впливу, обʼєднавшись, наприклад, з Валерієм Залужним? Тим більше, що їм доводилося тісно спілкуватися, коли останній ще був головкомом ЗСУ. Інформатор запитав про це в експертів.
Костіна міг стати послом давно, але “завадив” Залужний
Про те, що Андрія Костіна готують до відставки і можуть зробити послом, перші чутки поповзли півроку тому. У березні 2024-го про це написали телеграм-канали, які вважаються наближеними до Офісу президента.
Фактично вони з’явилися одночасно з чутками про призначення послом у Британії Валерія Залужного – подейкували, що в ОП на цій посади хотіли бачити саме Костіна.
Пізніше там же писали, що Костіну пообіцяли “не менш достойну посаду”. Інформатор у липні писав, що Костіна можуть звільнити на тлі корупційного скандалу з його заступником Вербицьким, а нардеп Ярослав Железняк нещодавно іронізував, куди далі можуть відправити Костіна, ще й жартуючи про його можливість стати представником Києва у ВООЗ.
Звільнилося місце посла у Туреччині – Костін підходить
25 жовтня Володимир Зеленський перевів посла України в Туреччині Василя Боднара на ту ж посаду у Польщі. Політолог Володимир Воля у спілкуванні з нами каже, що очолити диппредставництво у Туреччині міг би саме Андрій Костін, і ось чому він підходить:
“Цілком може бути (що Костіна призначать на посаду посла в Анкару – ред.). Цей напрямок вже добре контролюється главою МЗС Андрієм Сибігою, який добре прижився у Туреччині, коли сам був послом. Його вплив там високий, тому Костін у разі призначення виконував би чисто технічний функціонал, міг би вести переговори як людина, яка представляє Офіс президента”, – зауважив експерт у коментарі Інформатору.
Костін зручний для влади, а для більшого потрібні амбіції
Костін може стати не першим очільником посольства, в якого немає дипломатичної освіти. За словами Володимира Волі, це не проблема, оскільки більш важлива самоосвіта, а на дипломатичній роботі існує дефіцит кадрів – і саме послів.
Крім того, така політична “еміграція” може бути способом влади зберегти людину як частину команди після звільнення і компенсувати відставку. Тобто вона виконуватиме потрібні владі функції, залишатиметься на державній посаді, але в самій державі ніякої ролі не відіграватиме, зауважив політолог.
Між Залужним і Костіним був зв’язок – але чи вистачить його для коаліції?
Насправді ж, Костін і Залужний на своїх колишніх лідерських посадах пересікалися досить часто. Ось, що про це каже колишній заступник генпрокурора України Микола Голомша:
“У воєнній сфері нині немає судової юстиції, а функції контролю і координації виконує генпрокурор. Тому він дуже тісно контактує і з головнокомандувачем, зокрема. Їхня комунікація охоплює дуже великий спектр питань. Надзвичайно багато часу для спілкування вимагає сьогодні війна”, – зауважив він у коментарі Інформатору.
А колишній військовий прокурор Анатолій Маркевич каже, що насправді ж між самим Залужним і Костіним насправді було мало особистого спілкування, оскільки останній не був фаховим спеціалістом.
“Спілкування, скоріш за все, було. Але навряд чи він міг щось конкретне казати. За військовий напрямок більше відповідали заступники Костіна”, – зауважив Маркевич у спілкуванні з Інформатором.
Виходить, комунікація між Костіним і Залужним була. Але чи вистачить її, щоб об’єднатися в одну команду?
“Якщо в Україні формуватимуться нові політичні команди, не можна виключати, що люди, які ображені на владу, але отримали якісь посади, можуть потім скласти свою команду. Костін ефективний як менеджер-виконавець, але питання, чи є у нього амбіції, щоб конфліктувати з ОП, щоб потім це конвертувати у політичну боротьбу?”, – додав Воля.
Втім, певну групу для посилення впливу Костін із Залужним могли б створити, якби у них були спільні інтереси. Про такі невідомо. Але й, за словами політтехнолога Олексія Голобуцького, Залужний навряд захотів би таку фігуру, як Костін, у свою команду – різні рівні підтримки та популярності.
“Хто такий Костін і для чого він потрібен Залужному? Якщо Залужний захоче займатися політикою, він команду набере і так – з грошима і більш корисну. А такий рівень підтримки з боку українців, як у Залужного, Костіну і не снився”, – підкреслив експерт у коментарі Інформатору.