Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш візьме участь у роботі саміту БРІКС у Росії. Заходи саміту розпочинаються 22 жовтня. Міністерство закордонних справ України виступило із засудженням візиту Гутерріша до РФ на запрошення російського правителя Володимира Путіна.
Українські дипломати розкритикували генсека ООН, заявивши, що його вчинок очорнює репутацію організації. У МЗС нагадали, що український саміт миру у 2024 році Гутерріш перед цим проігнорував.
“Генеральний секретар ООН відхилив запрошення України на перший Глобальний саміт світу у Швейцарії. Однак він прийняв запрошення до Казані від військового злочинця Путіна. Це неправильний вибір, що не сприяє справі миру. Він лише шкодить репутації ООН”, – йдеться у повідомленні відомства.
Нагадаємо, назва БРІКС походить відповідно до англійських ініціалів країн-засновників – Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південно-Африканської Республіки (ПАР). Наразі туди входить дев’ять держав – у січні 2024 року доєдналися Єгипет, Іран, Ефіопія та Об’єднані Арабські Емірати. Спільно на держави з об’єднання припадає 45% населення Землі (близько 3,5 млрд осіб) і, за даними Світового банку, близько 28% світової економіки, що становить 28 трлн євро.
Проросійський БРІКС значно посилився у 2024 році, саміт у Казані – дуже солідний
За даними заступника прем’єр-міністра Татарстану Шаміля Гафарова, участь у російському саміті БРІКС підтвердили представники 33 країн, 24 з них будуть представлені першими особами, дев’ять – на рівні других та третіх осіб. Також Казань прийме у себе шість міжнародних організацій
Серед учасників – прем’єр Індії Нарендра Моді, голова КНР Сі Цзіньпін, президент ПАР Сіріл Рамафоса, глави Єгипту, Ірану, ОАЕ. Участь підтвердив і президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, а також білоруський самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Звісно ж, там буде й Путін. Очікується також участь глави Палестинської автономії Махмуда Аббаса.
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва не приїде до Казані лише через травму голови, яку він отримав, впавши у ванній. Не буде на саміті й президентів Куби та Сербії. Мігель Діас-Канель вирішує енергетичні проблеми у себе в країні (на Кубі – повний блекаут майже тиждень), а в Олександра Вучича “давно заплановані заходи”.
Кількість країн-членів БРІКС у 2024 році вже зросла з п’яти до дев’яти. Але альянс буде ще розширюватися. У червні 2024 року стало відомо про бажання Туреччини доєднатися до БРІКС. На думку керівництва країни, це має стати хорошою альтернативою вступу в ЄС, адже з 1999 року Анкара не може просунутися далі статусу кандидата. У серпні про бажання увійти до БРІКС офіційно заявив Азербайджан.
Білорусь, Малайзія та Шрі-Ланка теж подали заявки. Обговорювали таку можливість в Аргентині та Саудівській Аравії, але там поки не прийняли рішень.