На виборах Зеленський може зіштовхнутися з Залужним і навіть Азовом, але які у них шанси? Думки експертів

Вибори в Україні наступного року ймовірні: так вважають у політичних колах, зокрема опозиційних, посилаючись на перемогу Трампа. Певні політичні лідери з опозиції вже розпочали активну підготовку до виборів, щодо яких авторитетне американське видання The Economist навіть вказує термін: 25 травня 2025 року. Наразі здається, що найактивнішими учасниками майбутніх перегонів будуть Порошенко та Кличко – вони певно підуть блоком, політичний проєкт Азову, нова версія “Голосу” та власне Слуга народу, бо у Зеленського є всі шанси перемогти як на парламентських виборах, так і на президентських. 

Логіка, через яку знов заговорили про вибори, повʼязана із перемогою Трампа. Він, як вказує ще одне авторитетне видання – The Hill, симпатизує Путіну, а Зеленського не любить. Можна навіть докладно перерахувати, звідки нелюбов Трампа до Зеленського. 

  • Зеленський не допоміг прихільникам Трампа розслідувати справу Хантера Байдена, сина “сонного Джо”, через якого республіканці сподівалися згаданого “сонного Джо” зганьбити. 
  • Як у справі Хантера, так і після влада України активно співпрацювала із демократами. Двопартійна підтримка у США залишалася скоріше декларацією, а республіканців на Банковій сприймали скоріше, як неминуче лихо. 
  • Нарешті візит Зеленського у США у розпал передвиборчої кампанії та епік-фейл із його візитом до штату Пенсільванія, який демократи сприйняли, як спробу вплинути на виборців: то можливо була остаточна крапка в намаганні відбудувати нормальні відносини. 

Звісно Трамп подобрішав би до України, якби там змінилася влада. Але є й інший варіант: провести вибори та перемогти. Якщо Зеленський отримає перемогу, адміністрація Трампа буде змушена рахуватися із цим та сприймати президента під іншим кутом зору. 

Саме так пояснюють причину, через яку ймовірність виборів стрімко зросла із перемогою Трампа, опозиційні політики. Тому зараз вони вирішують питання щодо фінансування передвиборчої кампанії, участі політиків у блоках та спиках та переходять до більш активної підготовки. 

 

У президенти можуть піти знайомі обличчя та Азов

Кажуть, що процес вже розпочато: готуються штаби, набирається персонал, розподіляється фінансування. Офіційно звісно нічого немає, але таємно до боротьби за крісло лідера вже, найбільш імовірно, готуються:

  • Володимир Зеленський. Точніше вся його команда, яка власне і сподівається підтвердити легітимність глави держави і продовжити роботу на місцях. На виборах склад цієї команди оновиться, але оновивши свій склад.
  • Петро Порошенко. П’ятий президент ще в квітні казав, що балотуватиметься на цей пост. Тепер він може хотіти ще й показово повторити “долю Трампа” – потерпіти поразку після каденції і повернутися наступного разу. І зробити це вже може в альянсі з мером Києва Віталієм Кличком – найімовірніше, щоб об’єднати сили у майбутньому парламенті.
  • Юлія Тимошенко. Ще один “ветеран” (або ж старожил) української політики готується до чергового реваншу. Вона вже казала, що “політичний процес почався”, а тепер намагається частіше з’являтися на публіці. Наприклад, у “Макдоналдс” в Одесі, надихнувшись роликом Трампа, в якому він працює один день в ресторані мережі.
Юлія Тимошенко засвітилася у МакДоналдс в Одесі
  • “Азов”. Він нині активно розвиває свою діяльність серед цивільних, які допомагатимуть військовим та їхнім родинам. Наприклад, створено структуру “Азов.Супровід”. Можна припустити, що у президентській гонці міг би взяти командир бригади Денис “Редіс” Прокопенко, який є одним із найвпливовіших військових та лідерів думок в Україні.
Денис Прокопенко, командир 12-ї бригади спеціального призначення “Азов”, полковник, Герой України
Денис Прокопенко, командир 12-ї бригади спеціального призначення “Азов”, полковник, Герой України
  • Оновлений “Голос”. Очікується нова політична сила, в якій насправді з класичного “Голосу” залишиться лише частина – наприклад, нардеп Ярослав Железняк. А ще до неї можуть приєднатися Мустафа Найєм, Олексій Кубраков та Віталій Шабунін, але не зрозуміло, хто може піти у президенти. Можливо, Сергій Притула? Цілком імовірно, що їх можуть приваблювати американські гранти, але, ймовірно, таких вже не буде – Трамп збирається урізати фінансову підтримку.

Залужний не зникає з екранів – він теж почав кампанію?

Ексголоковком, посол у Британії Валерій Залужний не зникає з екранів – він став частіше публікувати фото у соцмережах і виступати на публіці. До другого його змушує, звісно ж, дипломатитична посада. А от щодо публікацій… Можливо, він намагається постійно нагадувати про себе і таким чином залишатися у фокусі уваги преси.

Зокрема, частіше на його сторінці у фейсбуці він публікує фото з дружиною. Схоже, “залізний генерал” активно намагається змінити свій образ в очах людей, які звикли бачити його у військовій формі. Тепер на ньому частіше спортивний або класичний костюм.

Валерій та Олена Залужні
Валерій та Олена Залужні

А ще скандальний нардеп Євгеній Шевченко дозволяв собі нахабне ставлення до президента Зеленського, закликаючи його до переговорів та погрожуючи тим, що його “змусять піти” з посади. Це – теж політична заява, і вона схожа на передвиборчу. Ось, що про це думаю політолог Володимир Фесенко:

“Жодних самостійних електоральних шансів нардеп Євгеній Шевченко не має. Зокрема, тому що у нього немає політичною партії. Він людина, яка відпрацьовує російські замовлення. Я думаю, що є непрямий зв’язок із Медведчуком. Найкращим фіналом для нього мають бути допити в СБУ”, – заявив експерт у коментарі Інформатору.

Зеленський може переобратися… якщо не буде Залужного

Провідні західні медіа пишуть, що найбільш запекла боротьба може бути на виборах між Зеленський та Залужним. Влітку 2024 їхній рейтинг зрівнявся, тепер західні експерти вважають, що вони можуть вийти у другий тур – і переможе Залужний.

Політолог Володимир Фесенко під час спілкування з нами зауважив, що Зеленському і Залужному доведеться поборотися. Але і чинний лідер буде з оновленою командою.

“У тому вигляді, як це було в 2019 році, команда не залишиться. Не буде і “Слуги народу”, можливо буде “Блок Зеленського”. Якщо проти Зеленського будуть Порошенко або Тимошенко, то вони не зможуть конкурувати. А от Залужний зможе”, – зазначив експерт.

А політичний технолог Олександр Кочетков зауважив, що “розігруватимуться” голоси й на полі нових політичних проєктів – 30-45%. І там своє місце є всі шанси зайняти громадянському корупу “Азову” – але у Верховній Раді, не на Банковій.

“Якщо вони розвернуть не надто радикальну агітацію на свою користь, переорієнтуються на те, що цікавить більшість, на боротьбу з корупцією, наведенням ладу всередині країни, то в них є шанс зайти у парламент с 5-7%”, – наголосив Кубраков у коментарі Інформатору.

А ось, що каже Володимир Фесенко:

“Азовців не сприйматимуть як політичну силу, як не сприймали раніше. Імідж Азовців – це абстракція, а на виборах голосують за конкретного лідера. Такою фігурою свого часу не став Андрій Білецький (командир 3 ОШБ, в яку переформували полк “Азов”) та колишній лідер Правого сектору Дмитро Ярош. Тому вони не подолають бар’єр у 5%”, – додав політолог.

В Офісі президента кажуть, що виборів не буде

Радник глави ОП Михайло Подоляк заперечив, що в Україні восени пройдуть вибори президента. За його словами, для цього немає підстав або можливостей, щоб проводити вибори.

А Володимир Фесенко наголошує, що вибори дійсно можуть відбудутися наступного року, але не весною, а пізніше.

“Якщо в ідеальному випадку вдасться домовитися про мир навесні, тоді президентські вибори можуть відбутися влітку [2025 рокуї. Але, скоріше все, вони пройдуть восени разом із місцевими та парламентськими”, – підсумував експерт.

Джерело