Начхати на Путіна: Єрмак висловився про саміт миру та переговори з Росією

Президент України Володимир Зеленський ніколи не говорив про територіальний компроміс на можливих переговорах з РФ. І зараз про це також не йдеться попри нібито зростаючу популярність цієї ідеї серед партнерів України. Щоб розпочати переговори, необхідно повернутися до ситуації 23 лютого 2022 року. Відповідну заяву зробив глава Офісу президента Андрій Єрмак у оприлюдненому 27 жовтня інтерв’ю Corriere Della Sera.

Єрмак наголосив, що Україна навчена гірким досвідом. І яких би гарантій безпеки на словах не обіцяв Захід, стимулюючи Україну до переговорів з РФ, цього недостатньо. Навіть якщо країни пропонують розміняти території на “гарантований надійний військовий захист”. Навіть за таких умов Україна не згодна на територіальний компроміс та підписання миру з Путіним.

“Ми вже зробили це з Будапештськими угодами 1994 року, коли наша ядерна зброя дісталася Москві і всі нам гарантували, від самих росіян до європейців, аж до китайців та американців. Ці гарантії виявилися марними. Ми засвоїли урок з історії: Зеленський ясно каже, що єдина конкретна гарантія – це членство в НАТО”, – підкреслив глава ОП.

Він вважає неправдою, що нібито “жоден союзник” не готовий прийняти Україну як повноправного члена НАТО. Єрмак нагадав, що Зеленський вже підписав кілька десятків двосторонніх безпекових угод, в яких окремі країни підтримують вступ України до НАТО в найближчі роки. Також глава ОП сумнівається, що компроміс України може полягати в тому, що країна буде вести переговори з росіянами, не являючись членом НАТО, але з обіцянкою, що “станете їм у майбутньому”.

“У нашому плані записано, що перед початком переговорів ми просимо запрошення стати членом НАТО. Ми зможемо стати її частиною наприкінці війни”, – впевнений Єрмак.

Він пояснив, що траплялося у 2022 році, коли Зеленський був готовий послатися на кордони 23 лютого, заморозивши статус Криму та інших територій Донбасу, окупованих росіянами у 2014 році.

“Зеленський ніколи не говорив про територіальний компроміс, а про необхідність ухвалити міжнародно визнані кордони. Але правда, він був готовий вести переговори, виходячи із ситуації напередодні російського вторгнення. Для нас Крим та Донбас залишаються українськими, вони не підлягають обговоренню. Ми проти заморожування війни, натомість ми хочемо покласти їй край”, – заявив Єрмак.

Він наголосив, що для  початку переговорів з РФ, необхідно повернутися “до ситуації, яка була до того, як два роки тому о четвертій ранку пролунав перший постріл російської гармати”.

“Потім ми поговоримо про те, як повернути суверенітет до кордонів 1991 року”, – пообіцяв глава ОП.

На заяви російського правителя Володимира Путіна, який знову заявив, що переговори про мир треба вести з урахуванням “ситуації на місцях” та “нових територіальних реалій” (тобто заплющити очі на окупацію Росією українських земель), Єрмак заперечив, що йому наплювати на заяви агресора. І навіть на цьому фоні він не сумнівається у можливості провести другий саміт миру із залученням РФ.

“Мені начхати, що говорить цей агресор (Путін)! Ми не можемо збудувати мирну пропозицію, дозволяючи на себе впливати тим, хто хотів цієї війни. Ми будемо готові провести міжнародну конференцію, коли відчуємо силу та підтримку з боку глобального Півдня для переговорів із Росією. На першому міжнародному саміті у Швейцарії в середині червня 96 країн разом із нами відновили принцип визнання міжнародних кордонів проти захоплення земель силою”, – пояснив Єрмак.

Глава ОП нагадав, що на початку листопада Україна завершить роботу над формулою миру, і Зеленський казав, що тоді він “буде готовий вислухати інші ініціативи”, такі як ініціативи Китаю, Бразилії, Південної Африки тощо, щоб інтегрувати їх до українського документа. Але Єрмак не уточнив, коли саме стене можливим другий саміт миру.

“Ми не знаємо, ми зробимо це, коли будуть відповідні умови, і сподіватимемося якнайшвидше”, – підсумував глава ОП. 

Нагадаємо, за даними Reuters, Україна прагне організувати другий Глобальний саміт миру до кінця 2024 року. На цій конференції, як хоче українська влада, також може бути присутня і Росія. Втім прямих переговорів з агресором на заході не передбачено.

Ця інформація з’явилася після заяви радниці Єрмака Дар’ї Зарівної щодо того, що у листопаді саміт миру не відбудеться. Водночас відомо, що Росія взагалі категорично відмовилася брати участь у саміті миру.

Вкидів про готовність України до переговорів на невигідних умовах побільшало

Італійське видання Corriere della Sere 9 жовтня написало, що Україна готова зупинити військові дії вздовж чинної лінії фронту. Але в обмін на гарантії безпеки після переговорів. В Офісі президента України спростували інформацію Corriere della Sera про те, що Володимир Зеленський нібито готовий припинити вогонь вздовж нинішньої лінії фронту в обмін на гарантії безпеки та швидкого вступу до ЄС. І це був не перший вкид за останні дні.

Також Путін на саміті БРІКС наприкінці жовтня запевнив, що нібито отримував секретну пропозицію мирних переговорів від України, яку йому передавали представники Туреччини. Лідер Кремля каже, що він нібито одразу на неї пристав, але український президент Володимир Зеленський відмовився від пропозиції миру вже наступного дня. При цьому Путін додав, що План перемоги Зеленського нібито перекреслює всі шляхи, які ведуть до миру. 

Нагадаємо, 9 жовтня Forbes випустив матеріал про те, що в Україні у випадку укладання мирної угоди з Росією може статися державний переворот. Його нібито здіймуть українські військові, якщо президент Володимир Зеленський поступиться Донбасом та Кримом. Захід засудить переворот, чим посилить розкол, вважають автори статті. Як наголошує Forbes, будь-який компроміс зараз просто призведе до більших проблем.

Інформатор звернувся за коментарями до низки експертів, щоб дізнатися, чи сценарій, який оприлюднив Forbes, хоч трохи наближений до української реальності. Про те, що розповіли аналітики, читайте в нашому матеріалі.

Джерело