Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ ще не має сильних позицій для переговорів з Кремлем. Також недостатньо гарантій ненападу Росії в майбутньому. Найсильніші гарантії безпеки – вступ до НАТО, що Україна зараз виборює, каже президент.
Про це Зеленський заявив у коментарі ЗМІ після низки зустрічей в Брюсселі. Він, зокрема, прокоментував введення миротворчих військ в Україну.
“Ми підтримуємо ідею посилення України. Я позитивно сприймаю, що Еммануель Макрон вже мав контакти з деякими лідерами. Поки що не хочу говорити деталі, бо ми в процесі. І я бачу, що є вже позитив від деяких лідерів щодо цього. Це непростий процес, ви розумієте, які в цьому ризики”.
Прокоментував Зеленський й заяви Кіта Келлога, майбутнього спецпосланця США з питань України, про готовність Києва та Москви вести переговори й очікування від його візиту в січні. За словами президента, його чекають в Україні.
“Ми очікуємо на пана Келлога. Я не чув ще інтерв’ю його”, – заявив глава держави.
Зеленський додав, що для України дуже важливо, щоб Сполучні Штати Америки і Європа діяли разом і були об’єднані навколо України. Київ не має права втратити підтримку.
“Ми не можемо нікого втратити. Ми не можемо втратити Європейський Союз. Ми не маємо права втратити підтримку Сполучних Штатів Америки. Просто не маємо права дати можливість Путіну виграти цю війну”, – наголосив президент.
Зеленський також пояснив, наскільки зараз сильна позиція України для переговорів. Каже, що Київ забезпечений фінансами на наступний рік. Втім не все виконано, щоб сказати, що Україна сильна для певних дипломатичних кроків.
“В документі (“Плані перемоги” – ред.) все є, всі деталі, які ми вважаємо, нас посилять. І відповідний пакет, який може зменшити потенційне виробництво тієї чи іншої зброї на території РФ. Плюс гарантії безпеки. Ми розуміємо, що найсильніші гарантії безпеки – НАТО. Там є бажання наше щодо запрошення. Посилення нашої армії, посилення нашої економіки. Щодо економіки, мені здається, партнери зробили важливі кроки щодо 50 мільярдів. Також ми отримали у World Bank 20 мільярдів зі Сполучених Штатів Америки. Ми забезпечені фінансово на наступний рік. Я вважаю, що це також посилює Україну. Але не все виконано, щоб сказати, що Україна сильна для тих чи інших дипломатичних кроків”, – заявив Зеленський.
Він додав, що гарантій ненападу Росії в майбутньому від країн-партнерів зараз недостатньо. Зеленський підкреслив, що Україні потрібна сильна армія.
“Гарантії в нас є санкційні, фінансові, щодо пакетів зброї. Цього недостатньо, щоб гарантувати, що Путін не прийде знову. Тому найкраще – сильна армія, велика армія, найбільша в Європі армія. Обмежити силу нашої армії ми просто не маємо права у будь-якому випадку”, – вважає президент України.
Зеленський заявив, що Україна бореться за запрошення в НАТО. Київ робить максимум, щоб це вийшло:
“Ми ні від кого не очікуємо, ми боремося за це. Кожне таке рішення – дуже складна частина історії нашої держави. І тому ми не можемо нічого очікувати. Ми можемо рухатись, робити максимум, щоб це вийшло у нас”.
Зеленський у Брюсселі
Про те, що Володимир Зеленський збирається до Брюсселя стало відомо ще 16 грудня. Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – міністр юстиції Ольга Стефанішина розповіла, що президента України запросили на перше засідання оновленої Європейської Ради.
Зеленський прибув до Брюсселя 18 грудня. Він планує зустрітися з лідерами та прем’єрами семи країн. Вже відбулася зустріч з президентом Франції та генсеком НАТО. Також заплановані перемовини з лідерами Німеччини, Італії, Данії, Нідерландів, Польщі, Чехії, президентом Євроради й президенткою Єврокомісії, будуть представники Британії та інших країн.