Нардепка розкрила секрет, звідки у Зеленського взялися гроші на нову Вовину тисячу кожному українцю

Новий фестиваль популізму у виконанні української влади буде сплачений грошима із західної фінансової допомоги. Народна депутатка з Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк 26 жовтня розповіла, звідки візьмуть гроші на виплати українцям по 1000 гривень у рамках нової програми президента Україні Володимира Зеленського. Нардепка в ефірі каналу Київ24 пояснила, що “ми не розраховували, але отримали закордонну допомогу нашому бюджету”, та й виникла ідея поділитися з населенням.

Виокремлювати якусь певну категорію осіб для виплат не стали. Це було б “дуже складно адмініструвати”, сказала депутатка. Василевська-Смаглюк зазначила, що не знає, чи варто розраховувати на таку допомогу наступного року. Але зараз гроші є.

“Загалом, якщо я правильно розумію ідею президента, це створить внутрішній попит, допоможе населенню. У нас з’явилися кошти, які ми можемо розподілити серед населення… На сім’ю це буде в середньому десь п’ять тисяч гривень. Це не багато, але й не мало”, – додала нардепка.

Вовину тисячу-2024 треба витратити за три місяці

Водночас перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев уточнив, що це буде одна тисяча гривень на людину, незалежно від віку та соціального статусу, яку треба витратити протягом трьох місяців.

“Використати можна протягом зими – грудня-січня-лютого. Гроші будуть надходити на карту “Національного кешбеку”. Це віртуальна картка, яку можна відкрити через “Дію”, – розповів він.

Соболев наголосив, що гроші будуть “марковані” – тобто є визначене коло, куди їх можна та не можна буде спрямувати. Він підтвердив, що також їх можна буде задонатити на ЗСУ. А ось держава, на його твердження, самостійно витратити ці гроші на оборону не могла.

Чиновник пояснив, що це не нові кошти, а гроші від програм, “які переспрямують”. Бо їх не встигають освоїти до кінця року.

“Крім того, ці кошти ми точно не змогли б спрямувати на армію, адже вони виділені нашими донорами в бюджет, і там є умова, що їх не можна пускати на військові видатки”, – пояснив він.

Чиновник зазначив, що попередня версія програми під час коронавірусу коштувала 8 млрд гривень. Фінальна сума нової програми на три місяці зими буде залежати від кількості українців, які будуть бажати скористатися цією програмою.

Куди можна витратити 1000 гривень від Зеленського: деталі програми

Нагадаємо, Зеленський 25 жовтня заявив, що запроваджує нову програму, завдяки якій кожен українець отримає по тисячі гривень, як колись за вакцинацію від COVID-19. За його словами, це стане е-підтримкою для дорослих і дітей.

Ці кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема на комуналку, а також на книги, квитки “Укрзалізниці”, українські лікарські засоби тощо. Їх можна буде й задонатити на ЗСУ. 

Чіткі механізми отримання тисячі гривень та їх “розтрати” поки що невідомі. За словами глави держави, про подробиці подбає Кабмін. Але “1 грудня гроші мають бути у людей”, наголосив президент.

Коли ще українцям виплачували по тисячі гривень

Підтримку українцям у розмірі тисячі гривень виплачували вже двічі. Їх в народі нарекли “Юліна” та “Вовина” тисячі.

У 2008 році Юлія Тимошенко влаштувала передвиборчу піар-акцію. Вона заявила, що вкладники “Ощадбанку” СРСР можуть одержати компенсації за свої знецінені внески. Кожен – по тисячі гривень, а спадкоємці вкладників, застрахованих осіб та страхувальників – по 500 грн. У 2008 році для отримання компенсації у реєстрі вкладників заощаджень зареєструвалися 12,8 млн громадян, компенсації отримали 6,4 млн осіб. Втім “Юліна тисяча” спрацювала проти найбідніших українців – така сума на руках у кількох мільйонів людей одразу підняла ціни на продукти.

А 15 листопада 2021 року президент України Володимир Зеленський, щоб стимулювати людей до вакцинації та підтримати сектори економіки, які найбільше постраждали від карантинних обмежень, оголосив, що українці, які отримали дві дози антиковідної вакцини, зможуть отримати через додаток “Дія” по 1 тисячі грн. Ці кошти українці могли витратити на придбання абонементів у спортзали, відвідання кінотеатрів, театрів, купити квитки для мандрівок всередині країни тощо.

Запрацювала програма 19 грудні 2021 року. Кошти тоді отримали громадяни України, які досягли 18 років та мали в застосунку “Дія” зелений COVID-сертифікат вакцинації. Згодом програму розширили – “ковідну” змогли отримати й українці, починаючи від 14 років, а перелік витрат дозволених за ці кошти значно збільшили. 

 

Джерело