Петра Порошенка звинувачують у причетності до складання так званих Харківських угод, за якими російський флот мав залишатися у Криму до 2042 року. Ці угоди були прийняті Верховною Радою невдозі після інавгурації Януковича, 27 квітня 2010 року. Про це із посиланням на власні джерела повідомляє Українська правда. Звинувачення виглядають трохи абсурдно, оскільки на момент підписання чи голосування у ВР Порошенко не обіймав державних посад.
Слідство вхопилося за цікавий факт: Порошенко був головою МЗС за часів Ющенка. Він технічно залишився на посаді і після перемоги Януковича. “Несудимий” заступив на посаду президента 25 лютого 2010 року. Порошенко був звільнений через два тижні – 11 березня.
На думку слідства, у ці два тижні Порошенко разом з працівниками МЗС розробляв ті самі “Харківські угоди”. Янукович підписав їх з Дмитром Мєдвєдєвим, який тоді був номінально президентом РФ, 21 квітня – за тиждень до скандальної ратифікації у ВР.
“Виявляється не Грищенко, Демченко, Льовочкін чи хто там ще цим займався, а Порошенко, якого навіть тоді не було уже на посаді, готував ці “Харківські угоди”. Ну просто абсурд”, – цітує УП джерело з оточення Порошенка.
За повідомленням видання у справі щодо причетності Порошенка до підготовки “Харківських угод” вже відбулися обушки у дипломата Костянтина Єлісєєва. У часи Порошенка він був заступником голови МЗС та радником експрезидента.
В опозиції говорять про політичні переслідування
Чутки щодо кримінальної справи проти Порошенка стосовно згаданих угод поширилися ще у березні. Навіть тоді вони виглядали абсурдно з двох причин. Перша, навряд чи Янукович доручав би міністру, якого збирався звільняти, розробку такого важливого документа. Друга, добре відомо людей, дійсно дотичних до цих угод. Далеко не всі з них залишили Україну. Але ніяких підозр чи звинувачень вони не отримували.
«Люди, які були міністрами в уряді Януковича, які, власне, і готували Харківські угоди; депутати, які реалізовували той злочинний наступ гібридної атаки на Україну, сьогодні є у Верховній Раді України. А звинувачення висовуються по тій справі проти Петра Порошенка, який не був ані міністром, ані депутатом Верховної Ради і не займав будь-якої з посад, які могли би хоча б теоретично впливати на підготовку і реалізацію Харківських угод. Це абсурд, який свідчить, що ця справа перетворюється в елемент політичної гри і політичних переслідувань», – прокоментував ситуацію Андрій Парубій, який за часів президента Порошенко займав посаду спікера Верховної Ради.
Нагадаємо, у лютому 2025 року РНБО України ввела персональні санкції проти Петра Порошенка. Зокрема й нібито через його недоведену причетність до “Харківських угод”, повідомляють ЗМІ, які бачили формулювання в рішенні РНБО.
Правоохоронні органи виявляють відкриту небайдужість до експрезидента. Лише станом на 2020 рік, тобто за рік президенства Зеленського, проти нього, за відкритими даними, було порушено 58 кримінальних справ. Жодна з них наразі не доведена до суду.
Як повідомляє Українська правда, наразі найважливішими з точки зору слідства є справи щодо постачання вугілля з Донбасу після початку його окупації Росією, справа щодо “труби Медведчука” та врешті решт нова справа – щодо Харківських угод.
Хто з політиків був дотичний до підписання угод та як Рада їх ратифікувала
Водночас ZN.ua ще у березні 2021 року оприлюднила список політиків, причетність яких до підготовки Харківських угод є документально доведеною:
- Міністр закордонних справ Костянтин Грищенко;
- Міністр юстиції Олександр Лавринович;
- Міністр фінансів Федір Ярошенко;
- Міністр економіки Василь Цушко;
- Міністр палива та енергетики Юрій Бойко;
- Міністр оборони Михайло Єжель;
- Міністр транспорту і зв’язку Костянтин Єфименко;
- Голова СБУ Валерій Хорошковський;
- Голова Державної митної служби Ігор Калетник;
- Голова Державної прикордонної служби Микола Литвин.
Принаймні один з них – Юрій Бойко – є депутатом ВР. Він активно приймає участь у засіданнях Ради та голосує. Чи отримав Бойко підозри стосовно “Харківських угод”, наразі невідомо (напевно, не отримував).
Інформатор нагадує, що “Харківські угоди”, підписані Януковичем та ратифіковані Радою продовжували термін перебування флоту РФ у Криму, який за попередньою угодою між РФ та Україною завершувався у 2017 році, до 2042 року. У вигляді компенсації Україна отримувала знижку на газ у розмірі приблизно 100 долл.
Згідно попередніх угод РФ до 2017 року мала поступово зменшувати чисельність своїх збройних сил в Криму. Проте “Харківські угоди” цю норму скасували. У наслідок, РФ у 2014 році мала достатньо ресурсів, щоб окупувати Крим.
Під час підписання “Харківських угод” в Раді відбувся протест депутатів. Опозиція намагалася зірвати засідання 27 квітня 2010 року, але не змогла цього зробити.
Раніше 21 травня, як повідомляв Інформатор, у “Європейській солідарності” висловили протест проти рішення влади не випускати Порошенка з України на засідання асамблеї НАТО у Дейтоні. Повідомлялося, що Порошенко отримав запрошення відвідати цю подію від організаторів.