Рада повернула конфіскацію майна в корупціонерів

Верховна Рада України повернула до законодавства про угоду зі слідством норму про конфіскацію майна особи, яку звинувачують в корупції. Для цього парламент 5 грудня ухвалив в цілому законопроєкт №12243-1. Цим нардепи виправили свою помилку.

Про це повідомив народний депутат з фракції “Голос” Ярослав Железняк. За його словами, повернення норми до законодавства підтримали 276 нардепів.

“Рада виправила свою ж помилку і проголосувала №12243-1 щодо повернення норми щодо конфіскації майна корупціонерів при угоді зі слідством”, – написав Железняк.

Нагадаємо, 20 листопада разом із законом №4074-IX про позбавлення колаборантів державних нагород нардепи проголосували за норму, яка “вбиває” частину ухваленого 29 жовтня закону №4033-IX про угоди зі слідством для обвинувачених у корупції, який був однією з вимог України в межах програми макрофінансової допомоги Ukraine Facility. Йшлося про статтю 77 Кримінального кодексу України, звідки законом про позбавлення нагород було викреслено норму щодо призначення додаткового покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченого у корупційному злочині, який іде на угоду зі слідством.

Норму про конфіскацію намагалися повернути через законопроєкт №10242 про посилення кримінальної відповідальності за поширення інформації з електронних реєстрів, який передбачав термін тюремного ув’язнення для журналістів-розслідувачів. Але депутати не підтримали цей законопроєкт та повернули його на повторне читання.

Закон про угоду зі слідством

29 жовтня ВРУ прийняла в цілому законопроєкт №12039 про угоди зі слідством у корупційних справах. Цей документ дозволяє викрити своїх спільників, відшкодувати збитки, виплатити великий штраф та отримати менший термін ув’язнення, ніж вимагає Кримінальний кодекс. Закон підтримали й САП і НАБУ, також він відповідає нашим міжнародним зобовʼязанням – його ухвалення було вимогою ЄС для отримання 4 млрд євро за програмою Ukraine Facility.

Таким чином, корупціонер, погодившись на співпрацю зі слідством, може викрити співучасників та відшкодувати збитки, а натомість отримає менший термін ув’язнення. За рішенням суду корупціонеру також можуть присудити штраф, як додаткове покарання. Йдеться про такі суми штрафів:

  • від 20 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 000 грн) до 120 000 мінімумів – за скоєння злочину середньої тяжкості;
  • від 120 000 до 270 000 неоподатковуваних мінімумів – за вчинення тяжкого злочину;
  • від 270 000 до 6 000 000 неоподатковуваних мінімумів – за особливо тяжкі злочини.

Суд може винести ухвалу і про арешт майна корупціонера, якщо цей вид покарання може бути узгоджено. Однак законом не дозволено укладати угоди з організатором злочину, за винятком випадків, коли він готовий викрити іншого організатора. Якщо ж злочини мають менший ступінь тяжкості, стосуються невеликих схем без співучасників, то зменшення терміну ув’язнення може бути застосоване до фігуранта, який повністю відшкодовує збитки та сплачує штраф.

Нагадаємо, за даними “Опендатабот”, станом на кінець жовтня 2024 року в Україні винесли 6877 вироків корупціонерам від початку повномасштабного вторгнення. У 2024 році лише у 1,5% випадків судді призначили покарання у вигляді позбавлення волі. Найчастіше корупціонери відбуваються штрафами – таких випадків 97,5%.

Джерело