Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і держсекретар США Марко Рубіо під час телефонної розмови 15 лютого обговорили ситуацію в Україні. Крім того, сторони розмовляли про зняття “односторонніх бар’єрів”, встановлених попередньою адміністрацією США. Розмова, як відзначили у Кремлі, відбулася з ініціативи Вашингтона.
Деталі розмови оприлюднив як Держдеп США, так і МЗС РФ. Під час розмови 15 лютого, ініційованої США, Лавров і Рубіо домовилися працювати над відновленням “взаємоповажного міждержавного діалогу” відповідно до тону, заданого президентами, йдеться в заяві російського МЗС.
Мирні переговори щодо припинення війни в Україні мають розпочатися найближчими днями після того, як президент США Дональд Трамп шокував європейських союзників, подзвонивши минулого тижня правителю Росії Володимиру Путіну та оголосивши про негайний початок переговорів.
Обидві сторони домовилися підтримувати контакти для розв’язання проблем у двосторонніх відносинах “в інтересах усунення односторонніх бар’єрів для взаємовигідного торгово-економічного та інвестиційного співробітництва, успадкованих від попередньої адміністрації”, – йдеться в повідомленні російського МЗС.
Не відразу було зрозуміло, про які саме бар’єри йшлося.
“Сторони висловили взаємну готовність взаємодіяти з нагальних міжнародних питань, зокрема врегулювання навколо України, ситуації навколо Палестини та загалом на Близькому Сході в цілому”, – йдеться у повідомленні.
США під керівництвом колишнього президента Джо Байдена та союзники Києва по всьому світу наклали хвилі санкцій на Москву через її вторгнення в Україну три роки тому, спрямовані на послаблення російської економіки та обмеження воєнних зусиль Кремля.
Трамп і Путін розмовляли понад годину 12 лютого, це був перший відомий прямий контакт між президентами США та Росії після того, як Путін мав телефонну розмову з паном Байденом незадовго до того, як у лютому 2022 року наказав ввести десятки тисяч військових в Україну.
У російському МЗС також повідомили, що Лавров і Рубіо також обговорили, як посилити умови роботи російських диппредставництв у США.
“Досягнуто домовленості найближчим часом організувати зустріч експертів для узгодження конкретних кроків щодо взаємного усунення перешкод у роботі представництв Росії та США за кордоном”, – йдеться в повідомленні відомства.
Додаткових подробиць телефонної розмови не повідомляється. Звіт Державного департаменту США щодо цієї розмови не був доступний одразу.
Саудівська Аравія проведе саміт між Трампом і Путіним в Ер-Ріяді, повідомило міністерство закордонних справ Саудівської Аравії 14 лютого, хоча дати ще остаточно не визначені.
Під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки 15 лютого, на тлі невизначеності щодо подальшої підтримки США проти потенційної російської агресії, Зеленський закликав Європу створити власні збройні сили.
Перший етап завершення війни
Раніше Держсекретар США Марко Рубіо окреслив, яким може бути перший етап у процесі припинення війни в Україні. На його думку, сторони могли б зупинити військові дії, перестати вести обстріли енергетичної інфраструктури. Ймовірно запрацювали б кориди допомоги. При цьому Рубіо наголосив, що такі речі ще не обговорювались, це його власне бачення. Також він наголосив на важливості гарантій безпеки для Києва від Європи.
Український президент Володимир Зеленський запропонував державному секретарю США Марко Рубіо особисто відвідати Україну. Так глава держави відреагував на заяву американського посадовця про те, що війна відкинула Україну у розвитку на сотню років назад. Очільник держави кличе Рубіо на власні очі побачити злочини, вчинені окупантами проти українського народу і зусилля українців, які протягом майже трьох років докладають максимум старань для підтримання безпекової ситуації як в Україні, так і у світі.