У Байдена не виключили членства України в НАТО: названо умову запрошення України

Україну попри усі несприятливі прогнози можуть запросити до НАТО, оскільки це найвища гарантія безпеки. П’ята стаття Статуту Альянсу гарантувала б Києву неповторення нападу Росії. Проте спочатку на території України повинні припинитися бойові дії.

 

Про це заявив радник з питань Європи в Раді з національної безпеки США при президенті Джозефі Байдені, Майкл Карпентер, в інтерв’ю американським ЗМІ. Він не виключив запрошення України до НАТО, але підкреслив, що наразі через “гарячу фазу” війни цього досягти буде важко.

“Я думаю, що найвищою гарантією безпеки для України є членство в НАТО. 5 стаття – найнадійніша, найбезпечніша форма гарантій, яку держави можуть мати. Її отримати – життєво важливо для України… Отже, як я це бачу. Коли припиняться бойові дії, якщо ця мета буде досягнута, то далі за цим може слідувати членство в НАТО. І це дасть гарантію безпеки для України”, – пояснив радник.

Водночас Карпентер додав, що потрібно подумати, які тимчасові гарантії безпеки було б можна дати Україні. Такою гарантією могли б стати миротворчі війська країн НАТО на території України.

“Як я розумію, є низка європейських країн, які будуть обговорювати саме цю концепцію. Тож, як на мене, наявність кількох країн ЄС, які б вклались в успіх України та допомогли стабілізувати ситуацію, мало б сенс”, – резюмував він.

Вступ України в НАТО: останні новини

29 листопада Володимир Зеленський в інтерв’ю Sky News оголосив про готовність закінчити гарячу фазу війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО. На його думку, це дало б змогу пізніше домовитися про повернення окупованих територій “дипломатичним шляхом”. Водночас саме запрошення до Альянсу мало б визнавати міжнародно визнані кордони України, сказав Зеленський.

Україна офіційно відмовилася від гарантій, що є замінниками членства в НАТО. Про це 3 грудня заявила “Європейська правда” з посиланням на МЗС.

3 грудня газета Le Monde повідомила, що наразі проти запрошення України до НАТО виступають сім держав – США, Німеччина, Угорщина, Словаччина, Бельгія, Словенія, Іспанія. До цього списку додався й Люксембург. Водночас Франція та Великобританія підтримали цю ідею. 

Генеральний секретар Альянсу Марк Рютте також заявив, що НАТО зараз зосередиться на допомозі Україні, проте не розглядатиме питання запрошення чи членства. Попри це, Зеленський 9 грудня заявив, що найближчим часом збирається зателефонувати до президента США Джо Байдена і ще раз закликати його запросити Україну до НАТО.

Джерело