У CNN з’ясували, чи піде Путін на переговори щодо завершення війни після виборів у США

Російський правитель Володимир Путін не погодиться на переговори щодо завершення війни без огляду на те, хто переможе на прийдешніх виборах у США. Глава Кремля намагатиметься скористатися з політичних негараздів у США та “тріщин у єдності Заходу”. Якщо ж потенційна адміністрація Трампа скоротить допомогу США, – Україна може опинитися у ще більшій невигідній ситуації.

Про те, що Путін не погодиться на переговори після виборів у США, повідомили журналісти видання CNN. Якщо Камала Гарріс буде обрана, очікується, що вона здебільшого продовжить політику адміністрації Байдена, яка підтримує Україну, незважаючи на певні тертя, зокрема щодо використання західної зброї для ударів вглиб Росії. Натомість Дональд Трамп заявив, що припинить підтримку війни в Україні і зможе “вирішити конфлікт за один день.” Пропонований його кандидатом на посаду віцепрезидента Джей Ді Венсом мирний план вельми схожий на перелік побажань Путіна.

Американська політика опинилася на роздоріжжі, однак це не обов’язково призведе до змін у мирних переговорах, вважають аналітики. Причина у тому, що нічого не вказує на готовність Росії до переговорів, незалежно від того, хто стане президентом США.

“Які саме важелі вважає, що має Трамп, наразі незрозуміло – але, на мою думку, це не швидкий процес,” – сказав Томас Грем, експерт із зовнішньої політики Росії й старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.

Зниження обсягів американської допомоги цілком може вплинути на ситуацію на полі бою, зазначають експерти. Незалежно від того, хто стане президентом, Путін намагатиметься скористатися з політичних негараздів у США та “тріщин у єдності Заходу,” додав Грем у коментарі для CNN.

Ці “тріщини” можуть проявлятися у зниженні допомоги Україні з боку адміністрації Трампа, послабленні ролі США в НАТО або у розколах у Конгресі. Також впливають фінансові труднощі європейських союзників і розбіжності у НАТО, зокрема з лідерами країн-членів із проросійськими поглядами, як-от Угорщина та Словаччина.

“Без єдності Заходу і спільного бачення цілей для України… Путін не має підстав змінювати свою стратегію щодо України”,  – наголосив Грем.

Масштаб війни також занадто великий для простих переговорів між Москвою і Києвом, переконані експерти. Вони зазначають, що конфлікт є значно ширшим протистоянням між Росією і Заходом.

Для Путіна “Україна – лише засіб досягнення кінцевої мети, якою є обмеження впливу США у міжнародних справах”, – зазначив Джон Лаф, науковий співробітник британського аналітичного центру Chatham House.

“Коли радники пояснять Трампу, що насправді відбувається, і що Китай відіграє ключову роль у підтримці здатності Росії продовжувати війну… можливо, він усвідомить, що його ставлення до Путіна не є так вже й приязним”, – додав Лаф, зазначивши, що поступки сприйматимуться Пекіном як свідчення слабкості США.

Це суперечить різким висловлюванням Трампа про загрозу з боку Китаю.

Затяжна війна грає на руку Путіну. Україна значно поступається в чисельності, а Путін готовий прийняти великі втрати. За даними НАТО, понад 600 000 російських військових загинули або були поранені.

“Ворог збільшує чисельність своїх військ, аби будь-якою ціною витіснити ЗСУ з Курської області. Головна ставка Росії у цій війні – кількість її військових – це масовані штурми й наступальні дії. Вони використовують таку тактику по всій лінії фронту”, – сказав Олег Ширяєв, командир 225-го окремого штурмового батальйону, який бере участь у несподіваному рейді через російський кордон.

У Запорізькій області України інший командир СБУ зазначив: “Відправляючи велику кількість особового складу як гарматне м’ясо, вони намагаються закріпитися у сірих зонах фронту.” Офіцер, який попросив називати його лише позивним “Банкір,” повідомив CNN, що складна система укріплень у Запоріжжі допомагає Україні захищати лінію фронту.

Але в Києві розуміють, що цього недостатньо. У середу Парламент України проголосував за продовження воєнного стану та мобілізації ще на 90 днів. Національна рада безпеки оголосила про плани додаткового призову 160 000 осіб.

Українські військові, які спілкувалися з CNN, зазначили, що Росія має інші переваги, як-от безліч дронів, дорогі літаки та більше техніки, що дозволяє вести бої в умовах осінньої та зимової розмоклості. Україна потребує підтримки як піхоти, так і обладнання.

“Ми маємо боєприпаси, але, як кажуть артилеристи, їх ніколи не буває достатньо,” – зазначив представник Нацгвардії Віталій Міловідов, який бореться в Донецькій області на сході України, де російські сили продовжують досягати незначних успіхів.

Якщо потенційна адміністрація Трампа скоротить допомогу США, Україна може опинитися у ще більшій невигідній ситуації.

Європейські країни активно працюють над збільшенням виробництва боєприпасів для України, щоб запобігти зворотньому розвитку подій у разі зменшення підтримки з боку США. Проте навіть якщо політика США продовжить нинішній курс, союзники Києва на Заході навряд чи готові надати ресурси в обсязі, необхідному для досягнення значних успіхів на полі бою.

“Складається враження, що це триватиме й надалі, можливо, з меншою інтенсивністю, але довго. Адміністрація Гарріс точно не зрадить українців, але це стане серйозним випробуванням для їхньої рішучості продовжувати затяжну війну”, – зазначив Лаф із Chatham House.

Тому стратегія Путіна також, схоже, спрямована на деморалізацію українського населення. Росія неодноразово атакувала цивільних та цивільну інфраструктуру. Вона також завдала ударів по енергосистемі України, що ускладнює життя звичайним українцям, які зустрінуть зиму з браком опалення та води.

Аналітики кажуть, що українське населення, безумовно, втомлене, але й воно не готове до поступок. Після масових вбивств мирних жителів у Бучі та Маріуполі, жорстокого поводження з українськими полоненими та примусової депортації дітей до Росії українці усвідомлюють жорстокість російської окупації.

Зеленський, тим часом, продовжує закликати до підтримки з обох політичних таборів у США. Якщо Трамп “просто хоче змусити Україну віддати все й таким чином укласти угоду з Росією, я не думаю, що це можливо,” – сказав він у четвер.

Путін все частіше згадує про компроміси

Росія нібито прагне до врегулювання конфлікту проти України й нібито готова шукати та йти на розумні компроміси. При цьому жодні розмінні формати та переговори з Києвом зараз не відбуваються. Москва диктує, що підсумок будь-яких перемовин має бути вигідним саме РФ.

Російський правитель на саміті БРІКС повідомив, що нібито отримував від України таємну пропозицію щодо перемовин між країнами. Нібито цю пропозицію передавали росіянам представники Туреччини. Лідер Кремля запевняв, що він нібито одразу на неї пристав, але український президент Володимир Зеленський відмовився від пропозиції миру вже наступного дня. При цьому Путін додав, що План перемоги Зеленського нібито перекреслює всі шляхи, які ведуть до миру. 

Джерело