Росія готова розпочати хвилю кібератак на Велику Британію, у результаті яких мільйони людей можуть залишитися без електроенергії. Про це попередить міністр Кабінету міністрів Пет Мак-Фадден на конференції НАТО в понеділок, 25 листопада. Таким чином росіяни намагатимуться помститися британцям за дозвіл Україні бити вглиб РФ ракетами Storm Shadow.
Про попередження щодо ймовірних кібератак РФ пише видання Telegraph. Очікується, що Пет Мак-Фадден скаже, що Володимир Путін бажає і здатний завдати “дестабілізуючого та виснажливого” електронного удару по Великобританії. Росія “надзвичайно агресивна та безрозсудна в кіберсфері” і хоче отримати “стратегічну перевагу та принизити держави, які підтримують Україну”, попередить він.
Канцлер герцогства Ланкастер скаже, що існує неминучий ризик російської кібератаки на британську інфраструктуру та підприємства, яка може “відключити електромережі” та завдати “удару молотком по економіці”.
Виступаючи на конференції НАТО з кіберзахисту у Лондоні в понеділок, Мак-Фадден додасть, що минулого року російські військові та їх “неофіційна армія кіберзлочинців і хакерів” “не просто посилили свої атаки, але й розширили свої цілі до кількох членів і партнерів НАТО”.
“У Великій Британії Росія націлилася на наші ЗМІ, наші телекомунікації, наші політичні та демократичні інститути та нашу енергетичну інфраструктуру”, – скаже він.
“Військова жорсткість — це одне. Але кібервійна може бути дестабілізуючою та виснажливою. Кібератакою Росія може вимкнути світло мільйонам людей. Це може вимкнути електромережі. Це прихована війна, яку Росія веде з Україною”, йдеться у матеріалі видання.
Це попередження надійшло лише через кілька днів після того, як Путін заявив, що його військові можуть націлитися на Великобританію у відповідь на використання Україною британських ракет Storm Shadow.
Російський лідер заявив, що Росія випробувала нову ракету середньої дальності під час удару по Україні і що вона може законно застосувати цю зброю проти країн, які дозволили своїм ракетам завдати удару по Росії, зокрема Великобританії та США.
Міністри вважають, що хоча вони не можуть зупинити Росію від здійснення кібератак на Велику Британію, вони впевнені, що вживають необхідних заходів для запобігання збоям у постачанні електроенергії. Попередження Мак-Фаддена спрямоване на те, щоб критична національна інфраструктура та підприємства Британії не недооцінили загрозу та мали належний захист.
На початку цього року два госпітальні трасти NHS у Лондоні були зламані, що призвело до перенесення понад 800 запланованих операцій і 700 амбулаторних прийомів. Серед пацієнтів, у яких було порушено роботу, були ті, хто потребував лікування раку та трансплантації органів.
Вважалося, що злом був рукою російської кіберзлочинної групи Qilin. Це відбулося через атаку програм-вимагачів на комп’ютери компанії Synnovis, яка надає патологічні послуги лікарням і кабінетам загальної практики.
Минулого місяця проросійські хакери заявили, що атакували кілька місцевих рад. Група під назвою NoName057(16) похвалилася тим, що вивела з ладу вебсайти рад Солфорда, Бері, Траффорд і Тамсайда.
Загроза хактивістів
Мак-Фадден підкреслить небезпеку, яку представляють “неофіційні хактивісти”, які здійснюють “все частіші, а в деяких випадках і все більш витончені” атаки по всьому світу.
“Існують банди кіберзлочинців і найманців, які не підконтрольні безпосередньо Кремлю, але яким дозволено діяти безкарно, доки вони не працюють проти інтересів Путіна”, – скаже він.
Нещодавно вони націлилися на індійсько-тихоокеанського партнера НАТО Південну Корею у відповідь на його спостереження за розміщенням північнокорейських військ під Курськом, де Росія воює проти України.
І російські державні групи взяли на себе відповідальність за щонайменше дев’ять окремих кібератак різного ступеня тяжкості проти країн НАТО, включаючи неспровоковані атаки на критичну інфраструктуру Британії.
“Ці групи непередбачувані, вони діють, не звертаючи уваги на потенційні геополітичні наслідки, і лише за один прорахунок можуть спричинити хаос у наших мережах”, – йдеться у статті.
Мак-Федден скаже, що Росія “не замислиться над тим, щоб атакувати британський бізнес”, оскільки Путін “охоче використовує будь-які прогалини в нашому кіберзахисті”.
Цього тижня пан Макфедден зустрінеться з лідерами бізнесу разом із високопоставленими чиновниками національної безпеки, щоб обговорити, як вони можуть посилити свій захист від кібератак. Міністри розробляють законодавство, спрямоване на посилення оборони Великобританії від кібератак. Законопроєкт про кібербезпеку та стійкість посилить повноваження регуляторів і змусить підприємства повідомляти про атаки, які вони зараз приховують.
Очікується, що законопроект вимагає від усіх постачальників необхідної інфраструктури розуміти та захищати свої ланцюжки поставок від атак. Заходи також можуть включати вдосконалення управління даними про кібератаки, щоб винести уроки з попередніх хакерів.
Ростовська область – нова ціль для Storm Shadow, а по бункеру Путіна вже прилетіло
Однією з найбільших ймовірних цілей, на яку Україна може навести свої удари з ATACMS і Storm Shadow, є південний Ростовський регіон Росії. Там знаходяться, щонайменше, чотири аеропорти, хоча частина з них – цивільні, тож під атаку не потрапляють. Ростов є місцем приземлення для багатьох військ РФ, які транспортуються великими військовими літаками, оснащуються, завантажуються на автобуси та направляються на окупований схід України. Удар по цьому регіону РФ може бути руйнівним і розпорошити важливий плацдарм для окупаційних військ.
Водночас внаслідок атаки сил оборони України 20 листопада з використанням ракет Storm Shadow по підземному командному пункту окупантів у Курській області Росії загинуло 18 військовослужбовців РФ. Ще 33 отримали поранення різного ступеня важкості. Серед поранених є троє військовослужбовців КНДР, пише український портал Defense Express.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.