У The Guardian назвали переговори у Стамбулі символічною перемогою Путіна

Росія та Україна погодили масштабний обмін полоненими, проте не досягли прориву на перших з 2022 року прямих мирних переговорах, які пройшли в Стамбулі без участі ані Володимира Путіна, ані Володимира Зеленського. Зустріч відбулася під тиском президента США Дональда Трампа. Україна наполягала на 30-денному припиненні вогню перед початком переговорів, але Москва відмовилася від цієї умови, дотримуючись своїх жорстких вимог, зокрема суттєвих обмежень українського суверенітету.

Як повідомляють у The Guardian, фотографії з зустрічі, що відбулася у палаці Долмабахче, були показовими: ряд російських делегатів у темних костюмах навпроти української делегації в традиційній зеленій камуфляжній формі. Єдиним відчутним результатом переговорів, що тривали менш як дві години, стала домовленість про обмін по 1 000 військовополонених з кожного боку — найбільший обмін за весь період конфлікту.

“Хоча зустріч, здається, мало наблизила завершення війни, вона стала символічною перемогою для Путіна, який відмовився від припинення вогню, якого вимагали Україна та її європейські союзники як передумови для переговорів”, — пише видання.

Російський правитель балансує між бажанням зберегти підтримку з боку Трампа, демонструючи готовність до переговорів, та водночас просуває умови, що фактично означають капітуляцію України. Для Зеленського це стало кроком назад після сміливого виклику Путіну щодо прямої зустрічі — спроби здобути прихильність Вашингтона і викрити, як стверджує Україна, порожні обіцянки російського правителя припинити війну.

За кілька годин після завершення переговорів російська атака вдарила по автобусу з цивільними в Сумській області, щонайменше дев’ятеро людей загинули, ще п’ятеро зазнали поранень, повідомив керівник обласної військової адміністрації.

Голова російської делегації, ультраконсерватор Володимир Мединський, заявив, що Москва задоволена результатами переговорів і готова продовжувати діалог із Києвом. Обидві сторони повідомили, що обговорили можливість зустрічі Зеленського з Путіним — їхня єдина особиста зустріч відбулася ще у 2019 році.

Застій у переговорах, вірогідно, прокладає шлях до саміту між США та Росією після того, як Трамп у четвер послабив очікування, заявивши: “нічого не відбудеться”, доки він особисто не зустрінеться з Путіним. У п’ятницю президент США, який усе більше втрачав терпіння через повільний прогрес, сказав, що готовий зустрітись з Путіним “як тільки це стане можливим”, що викликало тривогу в Києві — там побоюються, що їх можуть усунути від процесу ухвалення рішень.

“Зеленський останні тижні намагався виконати низку вимог США, щоб продемонструвати прагнення до миру. Але останні заяви Трампа — які фактично зводять усе до саміту США-Росія як єдиного способу врегулювання конфлікту — лише підкреслили його невдачу вплинути на позицію американського президента”, — додають у виданні. 

Очікування від переговорів спочатку були низькими: американські посадовці намагались знизити сподівання, а Москва не виявляла готовності до компромісу. Росія залишилась при своїх максималістських територіальних вимогах, наполягаючи, щоб Україна здала навіть ті території, які Москва нині не контролює, повідомило джерело в українській делегації агентству Reuters на умовах анонімності.

Західні союзники України разом із Зеленським оперативно засудили російську позицію. Перебуваючи в Албанії на європейському саміті, Кір Стармер заявив, що Велика Британія, Франція, Німеччина та Польща дійшли згоди, що російські вимоги є “неприйнятними” і обговорили це питання з Трампом. 

Надії Києва та його європейських союзників на те, що Трамп після провалу переговорів підтримає жорсткі санкції, були затьмарені заявами президента США про намір зустрітись із Путіним — це дає Москві мало стимулів для компромісу у Туреччині.

За цим дипломатичним балансуванням стоїть глибока і, поки що, нездоланна прірва між підходами Зеленського та Путіна до встановлення миру.

Україна послідовно вимагає повного 30-денного припинення вогню перед початком змістовних переговорів. Водночас вона натякала на готовність заморозити лінію фронту і відмовитися від вступу до НАТО — але лише в обмін на посилену західну військову та економічну підтримку і гарантії безпеки, які можуть включати присутність європейських військ на українській території.

У п’ятницю Зеленський ще раз наголосив, що його головний пріоритет — це “повне, безумовне і чесне припинення вогню. Це має статися негайно, щоб зупинити вбивства і створити міцну основу для дипломатії”.

Москва ж наполегливо відмовляється від тривалого перемир’я, вважаючи, що це дасть Україні час на перегрупування і переозброєння, особливо в умовах успіхів російських сил на фронті.

У Кремлі подали цю зустріч як продовження безрезультатних переговорів березня 2022 року. Тоді Росія вимагала радикального скорочення українських Збройних сил, заборони на їх відновлення за рахунок західної допомоги та інших масштабних обмежень суверенітету. Київ неодноразово відкидав ці умови.

Мединський, який очолив російську делегацію в Туреччині, є “яструбинним” радником Кремля і колишнім міністром культури, що неодноразово ставив під сумнів право України на існування як незалежної держави. Під час зустрічі цей самозваний історик, якого часто критикують за фальсифікацію історії, нібито згадав 21-річну війну царя Петра I зі Швецією як попередження Україні — мовляв, Москва переживе Київ у тривалому конфлікті й закликав Україну погодитись на умови Росії.

Переговори у Стамбулі

Переговори України та РФ у Стамбулі 16 травня завершилися, вони тривали близько двох годин. Ймовірно обговорення припинилося, коли росіяни озвучили вимогу – вивести українські війська з міст Запоріжжя та Херсон, які РФ не контролює. Також, за повідомленням джерел, росіяни погрожують окупувати Сумщину, створивши там санітарну зону, як наказав Путін. Припинення вогню теж не погодили. Що й казати, не надто продуктивні переговори. 

Європейські лідери після переговорів між Києвом та Москвою у Стамбулі заявили, що продовжують підтримку України. Ба більше, кажуть, що зустріч продемонструвала те, що Росія не збирається виявляти “добру волю” і закінчувати війну. А позицію команди від РФ називають неприйнятною.

Джерело