Одразу після переконливої перемоги республіканця Дональда Трампа на виборах у США, де серед ключових обіцянок політика була зупинка війни в Україні за 24 години, у політичних колах почали точитися розмови щодо того, яким же буде так званий “мирний” план прийдешнього, вже 47-го президента Америки. Журналістам вдалося з’ясувати, що базовими пунктами цього плану можуть стати відмова України від амбіцій щодо вступу до НАТО, а також “замороження” військового конфлікту по чинній ліній фронту. При цьому Київ й надалі отримуватиме допомогу від США задля стримування РФ, але достеменно невідомо, чи надходитиме підтримка без попереднього погодження на, фактично, ультиматуми.
Саме такими деталями швидкого вирішення війни в Україні поділилися у виданні The Wall Street Journal. Прогнозується, що задля досягнення пунктів “мирного плану” Трампа, йому доведеться провести розмови як з українським президентом Володимиром Зеленським, так і з російським правителем Володимиром Путіним.
У матеріалі зазначається, що два головних пункти завершення війни в Україні передбачатимуть: по-перше, відмову України від намірів вступити до НАТО. При цьому така відмова передбачається на перспективу у довгих два десятки років. Тобто 20 років Київ не має вступати до Північноатлантичного альянсу. Якщо Україна погодиться “забути” про свої амбіції щодо НАТО – США будуть підтримувати її озброєннями для захисту від нової агресії РФ.
По-друге, війна має зупинитись по чинній лінії фронту, що фактично означає її “замороження”. При цьому згадується так звана “демілітаризована зона”, але без розуміння того, хто і як буде її контролювати.
“Ми можемо провести навчання і надати іншу підтримку, але дуло пістолета буде європейським. Ми не відправляємо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не будемо за це платити. Нехай цим займуться поляки, німці, британці та французи”, – повідомив один із членів команди Трампа.
Водночас журналісти допускають й інший розвиток подій. Приміром, що Київ отримуватиме зброю для стримування від РФ лише після того, як погодиться на виконання згаданих пунктів. У The Wall Street Journal наголошують, що наразі невідомо, яку саме стратегію обере Трамп, але погоджуються в одному – реалізувати будь-яку з них буде важко через різні погляди Києва та Москви.
Що означає перемога Трампа для України?
Українські експерти прогнозують різні сценарії щодо того, як може розвиватися ситуація з підтримкою США після того, як Трамп офіційно стане президентом. Дехто з них прогнозує жахливі, апокаліптичні наслідки для Києва, а дехто, навпаки, каже, що Трамп більш рішучий, ніж демократи, і питання війни він зможе завершити швидко та без болісних втрат для України. Інформатор дізнавався, як може змінитися політика США вже у найближчі пів року і чи справді війна в Україні завершиться.