Угода про копалини опинилася на межі зриву, коли українська делегація вже летіла у Вашингтон – FT

Як пороблено! Угоду про копалини можуть не підписати. Новина про це зʼявилася, коли українська делегація на чолі з віцепремʼєркою Юлією Свириденко вже знаходилася в літаку на шляху до Вашингтону. Та вже після того, як у середу, 30 квітня премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що цю угоду підпишуть протягом доби. 

Під час польоту з українською делегацією звʼязалася команда міністра фінансів США Скотта Бессента. Вони передали месідж з Вашингтону: Юлія Свириденко має бути готова підписати всі угоди, що будуть запропоновані, або повернутися додому. Про це повідомляє Financail Times із посиланням на три джерела в українському уряді.  

Українська правда припускає, що окрім безпосередньо угоди про копалини йшлося про більш детальну угоду про інвестиційний фонд, який керуватиме доходами від видобутку корисних копалин. Проте в української делегації бракує повноважень, щоб підписати таку угоду. 

Одне з джерел FT вважає, що ультимативна заява американців була зроблена через те, що Україна, яка домовилася на вихідних щодо тексту угоди, потім намагалася змінити окремі умови. Джерело лодає, що високопосадовці США занепокоєні тим, що це зменшить прозорість та відповідальність. 

При цьому FT прогнозує, що залишився шанс підписати угоду про копалини 30 квітня. Потрібно, щоб Україна повернулася до попередньо погодженною версії цього документу. 

Обговорення угоди триває більше місяця

Раніше 30 квітня премʼєр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна готова підписати угоду про копалини. За його словами, Україна та США підпишуть цю угоду протягом доби. 

Раніше, як повідомляв Інформатор, агенція Bloomberg оприлюднила фінальний текст угоди. Цей документ, підготовлений до підписання, передбачає особливі умови для американського бізнесу в українській енергетичній та гірничодобувній галузях – зокрема щодо алюмінію, графіту, нафти та газу. Джерела видання зазначають, що Вашингтон також офіційно визнає прагнення України до інтеграції в ЄС і не вбачає в угоді конфлікту з цим курсом.

Нагадаємо, у квітні Україна та США підписали меморандум про наміри щодо укладання цієї угоди. Це відбулося незабаром після складної розмови між президентом України та американськими лідерами – Дональдом Трампом та віцепрезидентом Джей Ді Венсом в Білому домі. 

Джерело