Угода про копалини: Україна і США підписали ключові документи

Україна та США у вівторок, 13 травня, підписали угоди про створення та роботу спільного Інвестиційного фонду відновлення. Це передбачається вже укладеною угодою про надра. Коли обидві сторони обміняються дипломатичними нотами, Фонд може запрацювати вже з 23 травня.

Документи підписали між Агенцією з питань підтримки державно-приватного партнерства (ДПП) та Міжнародною фінансовою корпорацією розвитку США (DFC). Про це повідомили у Міністерстві економіки України, передає РБК-Україна.

Зазначається, що додаткові угоди з боку України підписував директор ДПП Ніко Гачечіладзе. В Мінекономіки не розкрили умови документів, але відомо, що йдеться про угоду про обмежене партнерство та угоду про Limited Liability Company (ТОВ, яке виступатиме генеральним партнером у Фонді).

Перша віцепрем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла, що Україна завершила всі необхідні процедури для запуску Інвестиційного фонду відновлення. За її словами, документ є рівноправним та спрямованим на майбутнє держав.

“Сьогодні передала ноту тимчасовій повіреній у справах США в Україні Джулі Девіс”, – написала вона у Facebook.

Угода про копалини

Володимир Зеленський підписав законопроєкт №0309 про ратифікацію угоди про економічне партнерство зі США. Україна і США 1 травня підписали угоду про надра — про створення Інвестиційного фонду реконструкції між США та Україною, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу. Верховна Рада ратифікувала документ 8 травня.

Український президент вважає угоду про корисні копалини вигідним документом і для України, і для США. Завдяки їй Україна також отримає необхідні для неї системи ППО.

Документ передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, створення спільного інвестиційного фонду відбудови, а також закріплює низку принципових позицій, серед яких:

  • повний суверенітет України над власними ресурсами;
  • недопущення конфлікту з європейським законодавством та міжнародними зобовʼязаннями;
  • чітке регулювання власності та контролю з боку української держави.

Угода стосується 57 видів мінеральної сировини, зокрема літію, титану, урану, рідкоземельних металів, а також традиційних ресурсів – нафти і газу. Перед підписанням сторони домовилися про створення окремого інвестиційного фонду, який буде зареєстрований у США, у штаті Делавер. За словами Шмигаля, цей фонд відкриє рахунок у гривнях в Україні, поповнення також відбуватиметься у національній валюті.

Цікаво, що в Угоді також міститься згадка про військову допомогу США. Усі майбутні пакети оборонної підтримки, включно з озброєнням, технологіями чи навчанням, будуть зараховуватися як капітальний внесок Сполучених Штатів у спільний фонд. Це має стати додатковим інструментом захисту американських інвестицій в умовах війни. Президент Володимир Зеленський наголосив, що угода не лише економічна, а й безпекова. Вона відкриває двері до посилення протиповітряної оборони України.

Джерело