Україна стала повноцінним членом Римського статуту МКС: тепер Київ зобовʼязаний арештувати Путіна та Нетаньяху

Україна з 1 січня 2025 року офіційно отримала статус повноправного учасника Римського статуту. Це означає, що тепер Україна може активно брати участь у роботі Міжнародного кримінального суду (МКС). Цей суд, серед іншого, свого часу видав ордер на арешт керівника Росії Володимира Путіна.

Про це офіційно повідомив спікер МКС Фаді аль-Абдалла. За його словами, тепер Україна отримала низку прав у роботі з МКС – бюджет, кадрові призначення, правки до Римського статуту тощо.

“Це означає, що країна тепер є повноправною державою-учасницею цього міжнародного договору і має всі права та обов’язки, закріплені за державами-учасницями. Найважливішим з них є право голосувати при затвердженні бюджету, ухваленні змін, поправок до Римського статуту, при виборі суддів, майбутнього прокурора та його заступників”, – зазначив він.

Наприклад, у грудні 2026 року, коли будуть переобирати суддів МКС, Україна може висунути своїх кандидатів. Також українці, які постраждали від злочинів російського режиму, матимуть спрощений доступ до Цільового фонду МКС для потерпілих.

Що таке Римський статут та МКС

Римський статут Міжнародного Кримінального Суду є міжнародним договором, який ухвалили 17 липня 1998 року на дипломатичній конференції у Римі. Офіційно набрав чинності 1 липня 2002 року.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) – постійний міжнародний суд, який займається особами, яких звинуватили у скоєнні загальновизнаних міжнародних злочинів, наприклад, воєнних. Він має право займатися розслідуванням справ щодо цих злочинів, кримінально переслідувати та притягати до відповідальності винних.

Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року на виконання розпорядження Президента України від 11 грудня 1999 року, але не ратифікувала. Про те, що держава відновила роботу по ратифікації Римського статуту МКС, ще 13 липня 2024 року повідомила заступниця керівника ОП Ірина Мудра. А 21 серпня 2024 року Рада 281 голосом ратифікувала Римський статут.

Хто з відомих людей переслідується МКС

7 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Марії Львової-Бєлової за звинуваченнями у співучасті у викраденні дітей з України.

24 червня 2024 року Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова. Це означає, що у 122 країнах, які ратифікували Римський статут та визнають юрисдикцію Міжнародного суду, мають заарештувати осіб, щодо яких видано ордер. Це стосується не лише країн Європи, Південної Америки, а й, наприклад, Монголії, Грузії та багатьох африканських країн.

Іншим лідером, щодо якого МКС видав ордер на арешт, став прем’єр-міністр Ізраїля Біньямін Нетаньяху. Також ордер було видано на ексміністра оборони країни Йоава Галланта. МКС стверджує, що Нетаньяху та Галлант свідомо позбавили цивільних осіб у Газі води, медикаментів та медичного обладнання, а також палива та електрики. Вони також перешкоджали наданню гуманітарної допомоги, що є порушенням міжнародного гуманітарного права.

Проте низка лідерів країн, які підтримують рішення МКС щодо Путіна, відмовилися заарештовувати Нетаньяху у випадку, якщо він вирішить відвідати територію цих держав. Це різко контрастує з тим, що ордер МКС на Путіна насмілилася проігнорувати лише Монголія. Демонстративна відмова виконувати ордери на арешт Нетаньяху та Галланта можуть створити прецедент “подвійних стандартів” та завадити притягненню до відповідальності російських воєнних злочинів.

Джерело