Україна і США підписали меморандум, що засвідчує намір фіналізувати та укласти угоду про корисні копалини. Попереду – фіналізування тексту документа. Також готується створення Фонду інвестицій у відбудову України.
Про це розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко у Facebook. За її словами, було зроблено перший крок до спільної зі США угоди про економічне партнерство.
“Україна і Сполучені Штати Америки підписали Меморандум, який засвідчує конструктивну спільну роботу наших команд та намір фіналізувати й укласти угоду, яка буде вигідна обом нашим народам”, – зазначила вона.
Нині триває підготовка до створення Фонду інвестицій у відбудову України. Документ відкриє можливості для залучення “значних інвестицій, модернізації інфраструктури та взаємовигідного партнерства України та США”. Вона зауважила, що з такою метою команди працюють над документом.
За словами Свириденко, попереду – фіналізація тексту угоди та її підписання. Після цього має відбутися ратифікація парламентами держав.
Відомо, що цей меморандум – це короткий рамковий документ. Заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка в ефірі телемарафону вже наголошував, що саме цей варіант запропонувала американська сторона, тож є проміжним результатом останніх раундів переговорів. Повну угоду буде укладено пізніше.
Що відомо про мінеральну угоду
Раніше у ЗМІ з’явилася інформація, що Сполучені Штати нібито зацікавлені у контролі над газотранспортною інфраструктурою, що сполучає Росію та Європу через Україну. Подібні положення можуть міститися в оновленій версії угоди, яку Київ отримав наприкінці березня. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга підтвердив, що новий варіант документа було передано 28 березня, після чого стартували консультації.
Згідно з ключовими положеннями документа, американська пропозиція передбачає, що більшість у керівництві майбутнього фонду мають становити представники США – троє з п’яти учасників. Крім того, нові інвестиційні ініціативи повинні спершу надходити на розгляд американської сторони, а будь-які зміни в діяльності фонду відбуватимуться лише за спільним узгодженням.
Нардеп Ярослав Железняк також уточнив, що в проєкті угоди відсутні згадки про атомні електростанції та морські порти – йдеться виключно про сфери видобутку ресурсів, як державними, так і приватними компаніями. Водночас, у документі немає жодних зобов’язань США щодо гарантій безпеки для України.
Нардеп Богдан Кицак, член профільного комітету Верховної Ради, заявив, що чинна редакція угоди передбачає передачу частини українських надр під фактичний контроль США, на що Київ наразі не готовий погодитись. Переговори 11 квітня, де сторони обговорювали спірні положення, завершилися без прориву – атмосфера, за словами джерел, була напруженою.
Президент США Дональд Трамп казав, що угоду про надра Америка та Україна підпишуть на наступному тижні – 24 квітня. Вона, за його словами, буде частиною “великої мирної угоди”.