Україна vs Трамп: Київ не приймає $500-мільярдну вимогу щодо копалин

Україна виступає проти вимоги США створити фонд у $500 мільярдів на угоду щодо корисних копалин. Український чиновник, знайомий з ходом переговорів, заявив, що Київ відкинув цю вимогу Вашингтона. Причина — реальна сума допомоги від США практично вп’ятеро менша від заявленої Дональдом Трампом суми асигнування.

Як повідомляє Bloomberg, фонд компенсував би США допомогу, надану зруйнованій війною Україні з початку російського вторгнення. Україна стверджує, що фактична сума допомоги Вашингтона приблизно в п’ять разів менша і становить понад $90 доларів, сказала особа, яка відмовилася бути названою, оскільки переговори мають приватний характер. За словами джерела, ще однією проблемою в переговорах є відсутність гарантій США щодо майбутньої військової та фінансової допомоги.

Звертаючись до аудиторії Conservative Political Action Conference поблизу Вашингтона президент США Дональд Трамп сказав, що “ми повернемо наші гроші” і “ми просимо рідкоземельні елементи та нафту — все, що ми можемо отримати”.

“Я думаю, що ми досить близькі до угоди — і нам краще бути близькими до угоди”, — сказав він.

Тим часом, Трамп заявив учора, що США витратили на Україну $350 млрд. При цьому Пентагон того ж дня заявив, що ця сума дорівнює $183 млрд.

Українські джерела також заявляють, що запропонований США проект “містить деякі сумнівні елементи і Зеленський не готовий його схвалити”. Видання повідомляє, що первинний варіант угоди передбачав передачу США 50% від продажу ліцензій та інших доходів від мінералів, нафти, газу та портів.

За словами українського чиновника, у новому проєкті угоди такої прямої вимоги вже немає, “проте відсутність гарантій майбутньої військової та фінансової допомоги залишається каменем спотикання на переговорах”.

До того ж у Зеленського хочуть, щоб остаточна угода була підписана в присутності президентів США та України.

“Зеленський, який зустрічався з Келлоггом у четвер, наполягав на зустрічі з Трампом до будь-якої потенційної зустрічі лідера США із президентом Росії Володимиром Путіним”, – додає Bloomberg.

Пентагон назвав цифри допомоги Україні

З моменту повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року Конгрес США виділив Україні приблизно $183 мільярди. Пентагон підтвердив “Голосу Америки”, що США надали Україні $65,9 мільярда військової допомоги, а ще $3,9 мільярда доларів, які Конгрес схвалив для військової допомоги Києву, залишаються невикористаними.

Приблизно $58 мільярдів із загальних $183 мільярдів допомоги Україні було витрачено в США, безпосередньо сприяючи розвитку американської оборонної промисловості. Це включає як заміну старого американського озброєння, переданого Києву, на нове, так і закупівлю нової зброї для України та здійснення прямих індустріальних інвестицій.

Джерело