Міністр оборони Рустем Умєров анонсував нові реформи у системі мобілізації. За його словами, планується відмова від силового залучення і так званої “бусифікації”. У відомстві впроваджуватимуть нові механізми для військової служби.
Про це глава Міноборони заявив під час брифінгу 18 листопада. Його слова цитує видання “УНН”.
“Все залежить від ворога, які загрози несе ворог. Ворог зараз планує збільшення свого особового складу. Ми тримаємо фронт, придаємо облік людяності нашій мобілізації, ввели, як ви знаєте, закон, почали працювати рекрутингові центри, почали цифровізацію, щоб мати цифрові інструменти, щоб люди знали, що у них є вибір”, – наголосив Умєров.
За словами міністра, нині важливий пріоритет захисту країни, тому і планується відходити від питань зокрема “бусифікації”, які є болючими для українців. Крім того, буде вестися робота стосовно тих громадян, які перебувають за кордоном, але хочуть приєднатися до війська.
“Плануємо відходити від цих болючих питань для населення (питання “бусифікації” – УНН). Щоб вирішити це питання, в нас є пропозиції, які ми будемо обговорювати в Кабміні, щоб пропонувати таку реформу”, – додав керівник МО.
Мобілізація та повістки: що відомо за останній час
29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, виступаючи у Верховній Раді, заявив, що мобілізація ще понад 160 тисяч осіб дозволить укомплектувати частини до 85%. За його словами, на цей час до Сил оборони вже призвали 1 мільйон 50 тисяч громадян. Пізніше заступник голови парламентського Комітету з прав людини, Руслан Горбенко, заявив, що цього року планується мобілізувати близько 120 тисяч осіб.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що здивований цифрами, якими оперує Литвиненко. За словами глави держави, людей не вистачає. 7 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що повістки на мобілізацію через систему “Оберіг” у першу чергу отримали ті військовозобов’язані, які не платять податки. Тобто ті, хто не працюють – діє принцип “воюй або працюй”.
При цьому зараз мобілізовані, потрапляючи в сили оборони, стикаються з перспективою “воювати до кінця війни”, оскільки термін служби не обмежений, а обіцяний закон про демобілізацію влада все ще не розробила. Десятки тисяч людей пішли захищати Україну ще в лютому 2022 року (а багато – і раніше), і вважають несправедливим, що тепер звільнитися з ЗСУ до скасування воєнного стану вони не мають шансу.