Спеціалізована антикорупційна прокуратура прокоментувала законопроєкт №12039 про угоди зі слідством, який ВР прийняла у першому читанні. В САП вважають, що цей документ дозволить антикорупційним органам ефективно виконувати свою роботу. Також, як переконують в САП та НАБУ, закон допоможе карати не лише точково, а усіх спільників.
Про це повідомила пресслужба САП. Наголошується, що до фінальної версії законопроєкту увійшли зміни, що дозволяють у разі співпраці зі слідством у корупційних справах через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати обвинуваченому менший строк ув’язнення, ніж передбачено у санкції інкримінованої статті, але не менше 1 року ув’язнення.
Також законопроєкт передбачає, що у разі укладення угод зі слідством щодо корупційних правопорушень, санкція яких у Кримінальному кодексі України не перевищує 8 років позбавлення волі, дозволяється звільнити підозрюваного від покарання з випробуванням за обов’язкової умови викриття співучасників та відшкодування завданих збитків. Водночас, відповідно до законопроєкту, зменшення покарання в обмін на співпрацю та звільнення від покарання з випробуванням не можуть бути застосовані одночасно.
У САП наголосили, що в порівнянні з редакцією до першого читання, у законопроєкті суттєво підвищили суми штрафів як додаткове покарання у разі укладення угоди зі слідством: 102 мільйони гривень за тяжкий злочин, 204 мільйони гривень за особливо тяжкий злочин. Додатково законопроєкт передбачає, що суд зможе конфіскувати майно обвинуваченого, який піде на угоду зі слідством, якщо цей вид покарання буде узгоджено в угоді.
“Очільники САП та НАБУ, Олександр Клименко та Семен Кривонос, переконані, що узгоджена версія законопроєкту №12039 дозволить антикорупційним органам ефективно втілювати запит на справедливе системне покарання за топкорупцію та повноцінне відшкодування завданих суспільству збитків”, – йдеться в заяві САП.
Законопроєкт про угоди зі слідством та скандал навколо нього
9 жовтня 2024 року Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт № 12039 про угоди зі слідством у корупційних справах. Документ пропонує, зокрема, співпрацю зі слідством через викриття співучасників, додаткові покарання у вигляді штрафів та зменшення терміну ув’язнення. Тепер закон повинен пройти друге читання, після чого його має підписати президент.
Втім перед цим Рада ухвалила інший законопроєкт про угоду зі слідством. І він був скандальним. Так, нардепи ще 18 липня цього року у першому читанні ухвалили законопроєкт №11340, який мав би дозволити корупціонерам офіційно відкупитися від покарання в обмін на угоду зі слідством. “Ціна питання” тоді була від 204 тисяч грн до 204 млн грн. Антикорупційні органи тоді заявили, що документ не відповідає вимогам законодавства й містить корупціогенний фактор.
Депутати казали, що законопроєкт ухвалили нібито під егідою вимог Євросоюзу про перезапуск інституту угод. Цей документ Кабміну рекомендував схвалити Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності.
Передбачається, що закон про вдосконалення укладання угод зі слідством допоможе викривати топкорупціонерів й організаторів схем. Це зможуть робити “дрібніші” корупціонери й учасники схем, якщо підуть на угоду. У підсумку його замінили.