Офіс президента України заперечує, що в країні під час війни можливі підготовка та проведення виборів. Але в Києві ходять чутки та називаються різні дати, найраніша з яких – 25 травня 2025 року. Про це пише 12 листопада авторитетне американське видання The Economist, зазначаючи, що якщо президентська кампанія розпочнеться, чинному главі держави Володимиру Зеленському буде нелегко повторити успіх 2019 року.
Не лише Офіс президента заперечує майбутні вибори – більшість джерел видання скептично ставляться до того, що це станеться. І це не вперше, коли столиця наповнена чутками, зазначає The Economist.
Проте деякі підготовчі роботи, схоже, вже розпочалися, зазначає видання. Наприклад, регіональні виборчі штаби мобілізуються, і розпочинається робота над списками кандидатів. Представники одного із ймовірних суперників Володимира Зеленського на президентських виборах кажуть, що “Україні потрібні вибори”; але вони побоюються робити публічні заяви із цього приводу, побоюючись жорсткої реакції з боку президентського офісу. Але є інші думки навіть серед опозиції.
“Брати участь у передвиборчій агітації просто зараз було б самогубством”, – каже виданню нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк.
Якби вибори відбулися завтра, Зеленському було б важко повторити успіх переконливої перемоги, яку він отримав у 2019 році, стверджує видання. Майже через три роки після російського вторгнення його більше не вважають безперечним лідером війни, яким він колись був.
Внутрішні опитування, з якими ознайомився The Economist, свідчать, що він погано виступив би у другому турі проти Валерія Залужного. Видання пише, що багато хто закликає його балотуватися, проте екс-головком ВСУ поки не оголошував про політичні амбіції.
Шанси Зеленського, згідно з опитуваннями, мають кращий вигляд у протистоянні з іншими потенційними суперниками, багато з яких активно не подобаються населенню. Але колишній колега чинного президента заявив у коментарі The Economist, що найкращим кроком для Зеленського може стати відхід убік та виконання своєї первісної обіцянки – бути президентом лише один термін.
“Зеленський має тільки один вихід, щоб піти з чистою репутацією – провести вибори (без нього) і увійти в історію як людина, яка об’єднала націю у війні. Альтернатива – ризикнути асоціюватись із військовим крахом чи невигідним миром”, – вважає джерело The Economist.
Вибори в Україні – більше не чутки
The Economist ще у вересні своїй статті написало неймовірне – Україна почала процес підготовки до виборів, які мають відбутися у 2025 році. На підтвердження припущення медіа наводило коментар Юлії Тимошенко, яка заявила, що “процеси вже безперечно розпочалися”. Потім фактично те саме сказала і депутатка Верховної Ради Оксана Савчук. За її словами, ЦВК вже має готувати виборчі дільниці. Складається враження, що незалежно від того, чи закінчиться війна, перспектива виборів у 2025 році – президентських і парламентських – досить реальна.
До того ж останні опитування засвідчили, що в Україні зросла готовність громадян до виборів. Якщо раніше 40% опитаних виступали проти виборів до перемоги, то тепер ця цифра зменшилася. Зокрема, 23% респондентів висловили готовність голосувати навіть у теперішніх умовах, не чекаючи змін, а ще 27% готові до виборів за певних умов.
Але керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив наприкінці жовтня, що провести вибори в Україні можна лише після того, як закінчиться війна. Глава ОП каже, що для президента Володимира Зеленського вкрай важливо, щоб українські військові та біженці могли долучитися до волевиявлення. При цьому Єрмак повністю відкинув закиди про те, що Зеленський узурпував у своїх руках занадто багато влади.