В Україні можуть скасувати воєнний стан лише у тому випадку, якщо не існуватимуть загрози з боку РФ. Далі можна провести вибори. Утім, у будь-якому разі слід дочекатися весни: наприкінці лютого нова адміністрація Трампа оприлюднить чіткі кроки щодо того, як можливо покласти кінець військовим діям в Україні. Залежно від того, яким буде план США щодо Росії, прийматимуться й відповідні кроки в Україні.
Такі сигнали щодо завершення воєнного стану та виборів в Україні пролунали у ході інтерв’ю члена комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського в ефірі Radio NV. При цьому він додав, що скасувати воєнний стан можуть лише в тому випадку, якщо відпадуть загрози з боку РФ.
“Тому доки не будуть усунуті самі загрози, які будуть загрожувати нашій безпеці, безпеці наших громадян, територіальній цілісності, державному суверенітету, скасування правового режиму воєнного стану дуже малоймовірне”, – повідомив парламентар.
Веніславський також радить у питанні завершення воєнного стану слідкувати за кроками адміністрації Трампа. Наприкінці лютого, напочатку березня стане відомо план США щодо того, як покрасти край війні. Саме від того, якими діями щодо Росії керуватимуться США й залежатиме розвиток подій в Україні.
“Тому для того, щоб розуміти, коли буде завершено правовий режим воєнного стану, я б рекомендував дочекатися десь хоча б кінця лютого, коли ми отримаємо не лише якісь політичні заяви президента Трампа і його вищого, скажімо так, політичного керівництва, але й конкретні дії. Тому що буде багато залежати від конкретних заходів, яких буде вживати адміністрація Сполучених Штатів Америки стосовно Росії, які будуть сигнали посилати, що вони мають робити, що не мають”, – додав він.
При цьому, відповідаючи на запитання ведучого про те, чи можливо провести вибори в Україні в умовах “замороженого” конфлікту, Веніславський наголосив на ряді труднощів, через які організувати процес голосування буде дуже важко, або й неможливо з фізичного погляду.
“Якщо ми проведемо вибори в умовах, коли значно більші частини території України є окупованими, коли у нас мільйони громадян України перебувають за кордоном, і забезпечити їм можливість участі у виборах — навіть при всьому бажанні — це фізично неможливо”, – сказав він.
Веніславський каже, що проводити вибори за кордоном можливо дише у дипломатичних установах або консульствах. Дипломати вже із жахом уявляють процес, коли мільйони громадян ринуть на закордонні виборці дільниці. Для цього фактично потрібно створювати наметові містечка, але хаос у процесі майже гарантований. У підсумку, за словами Веніславського, усі ці фактори, навпаки, лише підриватимуть легітимність української влади.
Українцям роками доведеться жити у стані війни
Раніше юрист Володимир Пилипенко для “Ранок. LIVE” повідомив, що після скасування воєнного стану в Україні можуть й надалі тривати як мобілізація, так і заборона на виїзд з країни чоловіків призовного віку. Президент має право оголошувати мобілізаційні заходи і без воєнного стану, але у менших масштабах. Щобільше — росіяни не припинять намірів знищити Україну, тому українцям доведеться жити у стані війни роками.