Забагато скептиків: Зеленський розповів, які країни НАТО заважають Україні вступити в Альянс

Сполучені Штати, Німеччина та Угорщина протидіють запрошенню України в НАТО. Вони занадто скептично ставляться до можливості надіслати Україні таке запрошення. Тому навряд чи Україна отримає на початку грудня запрошення на вступ до Альянсу – у трьох країн немає політичної волі зробити рішучий крок.

Про це сказав президент України Володимир Зеленський під час пресконференції з новим головою Європейської ради Антоніу Кошта. Він зазначив, що Україна навряд чи отримає запрошення до НАТО за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу 3-4 грудня.

“Я не знаю, що там може бути: вікно відкриється, вікно закриється! Вже стільки було цих вікон, якщо чесно. Це залежить від партнерів. Вони знають нашу позицію. Ми хотіли би рекомендацію від міністрів закордонних справ, але ілюзії немає. Є ті скептичні країни, США на сьогодні входять в список цього, на жаль, скепсису”, – сказав він.

Зеленський додав, що гадки не має, чи буде чинний президент США Джозеф Байден, який багато часу уникав розмов про запрошення України в НАТО, змінювати думку наприкінці каденції та рекомендувати запросити Україну. За його словами, бачення державного секретаря США Ентоні Блінкена більш позитивне – але Блінкен не президент.

“Але, є ще німецька сторона. Є ще угорська сторона, і тому, лише консолідований сигнал може бути позитивно сприйнятий усіма лідерами… У будь-якому випадку, можна розраховувати на наступні кроки, якщо є політична воля. Є два місяці у діючої влади в США. Вони мають вплив на тих небагатьох європейських скептиків… Я ні в чому не бачу ніяких ризиків. Я особисто не бачу! І більшість країн НАТО не бачать ніяких ризиків від рекомендації щодо позитивного майбутнього членства України в НАТО. Це навіть не запрошення. Це рекомендація міністрів закордонних справ лідерам щодо майбутнього запрошення України в НАТО”, – резюмував президент.

Вступ України до НАТО

Про вступ України до НАТО заговорили одразу після початку повномасштабної війни. 30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський заявив, що країна подає заявку на вступ до Альянсу за пришвидшеною процедурою. Проте з того часу так нічого не змінилось. 

Також План перемоги Зеленського, який він представив українському парламенту, ЄС та НАТО, включає запрошення України до вступу в Альянс. Але не всі країни готові бачити нашу країну в НАТО, серед них і США. Генсек Альянсу Марк Рютте сказав, що вакантним для України залишається 33 місце, але Києву нададуть членство не зараз, а у майбутньому. Наразі, за словами Рютте, є надважливим питанням саме хронологія вступу України до НАТО, щоб одного дня цей процес відбувся.

Однак нещодавно Парламентська асамблея НАТО закликала якнайшвидше прийняти Україну до Альянсу. Про це йдеться у резолюції, яку ухвалили 26 листопада під час пленарної сесії Парламентської асамблеї НАТО у Монреалі. У документі також закликають наростити військову, фінансову й гуманітарну підтримку України.

Джерело