Зарплата українського посла у 2024 році у середньому становить 56 412 грн. Колишній головком ЗСУ Валерій Залужний, який представляє Україну у Великої Британії, заробляє вище за середній рівень, але далеко не лідер за розміром заробітної плати. Несподівано найприбутковішою виявилася робота послом у Молдові, з’ясувалося видання Liga.net.
Видання отримало ексклюзивні дані від МЗС щодо зарплат надзвичайних і повноважних послів України в усіх країнах світу. Опираючись на них, 23 жовтня Liga.net склало рейтинг 10 послів із найвищою зарплатою.
На першому місці опинився колишній надзвичайний та повноважний посол України в Молдові Марко Шевченко, який улітку 2024-го в середньому за місяць отримав 102 795 грн після вирахування податків. Дізнавшись про це, десь, мабуть, заплакав один Олексій Данилов, який після відставки з посади секретаря РНБО мав змінити Шевченка у Молдові, але до Кишинева так і не доїхав.
Liga.net пояснює, що указом президента України Шевченка звільнили ще в березні 2024 року. Проте він, за даними МЗС, продовжував отримувати зарплату влітку. А у серпні 2024 року узагалі отримав 186 349 грн. У МЗС розповіли, що цю суму посол отримав як надбавку за доступ до держтаємниці – 10 525 грн та за щорічну відпустку після завершення довготермінового відрядження (121 календарний день) – 220 964 грн. Проте ці суми вказані без вирахування податків.
Друге місце отримав надзвичайний та повноважний посол України у Чилі Юрій Дюдін, який середньому за один літній місяць отримував 63 794 грн. Третє – посол у Австрії Василь Хімінець із 63 550 грн.
Четверте-п’яте місця узяли з однаковою середньою зарплатою у 63 470 грн посол у Німеччині Олексій Макеєв та посол двох посольств Польщі та Чехії Василь Зварич.
Залужний опинився за межами першої п’ятірки найбільш високооплачуваних послів. Його середня зарплата за липень-серпень 2024 року становила 59 947 грн (після вирахування податків). Серед найбільш високооплачуваних послів також є посли України в США, Канаді, Франції та Японії. У топ-10 немає жінок, тож залишилося загадкою, скільки заробляє Ірина Венедиктова, що працює послом у Швейцарії.
Згідно із Законом України “Про дипломатичну службу” державою послам і працівникам посольства забезпечується не лише оплата праці. Тому доходи багатьох послів вищі за середні 56 тисяч завдяки соціальним гарантіям та забезпеченню, таким як:
- надбавка за дипломатичний ранг;
- компенсаційні виплати у разі довготермінового відрядження (залежно від кліматичної та безпекової ситуації в країні перебування вони різняться);
- оплата витрат на переїзд;
- оплата медичної допомоги;
- оплата навчання дітей;
- оплата оренди житла;
- місця у дитсадках і школах для дітей у першочерговому порядку;
- одноразова допомога у разі загибелі або інвалідності під час виконання обов’язків;
- сприяння працевлаштуванню чоловіка/дружини;
- можливість підвищувати кваліфікацію в Україні та за кордоном.
Залужний у Британії
У Лондон Залужний виїхав лише на початку липня 2024 року. Посаду посла офіційно обійняв з 11 липня. Існує версія, що Залужного відправили у Лондон під нагляд західних партнерів, а сам Захід нібито не хоче бачити “залізного генерала” президентом України.
На користь того, що ексголовком планує політичну кар’єру на високому рівні стало посилення його піар-активності: одна книга про Залужного вже побачила світ, а тепер він сам пише цілу трилогію. Так чи інакше, спільною думкою в українському політикумі є те, що Залужного зняли з посади головкому і відправили послом через політичні ревнощі Володимира Зеленського та його офісу.
Нагадаємо, Інформатор детально розповідав, що колишній головком має високі шанси зайняти президентське крісло, тому створити з ним коаліцію вже зараз бажають різні сили, серед яких провідна – Євросолідарність Порошенка.